Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հեռախոսազրույց է ունեցել «Հիմնադիր խորհրդարան»-ի նախագահ Գարեգին Չուգասզյանի հետ՝ խնդրելով նրան դադարեցնել շուրջ մեկ ամիս շարունակվող հացադուլը: Այս մասին տեղեկացնում է վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանը:
Հիշեցնենք, որ արդեն 30 օր Գարեգին Չուգասզյանը Մատենադարանի առջեւ հացադուլ է անում՝ պահանջելով ազատ արձակել քաղբանտարկյալներին, համաներում հայտարարել, ձեւավորվել անցումային հանձնաժողովներ՝ անհամաչափ պատիժներ ստացած քաղբանտարկյալների հարցերին լուծում տալու համար:
Գարեգին Չուգազյանը ձերբակալվել էր ապրիլի 24-ին՝ Եղեռնի հուշահամալիր այցից հետո, մինչ այդ, նա մի քանի տարի ընդհատակում էր, որոնվում էր 2016 թվականից՝ ՊՊԾ գնդի գրավումից հետո: Ընդհատակից դուրս էր եկել ապրիլի 23-ին՝ Սերժ Սարգսյանի հրաժարականի օրը: Մայիսի 11-ին Գարեգին Չուգասզյանն ազատ արձակվեց, փոխվեց խափանման միջոց կալանքը, այդ ժամանակ նա արդեն հացադուլի մեջ էր: