Անդրիաս Ղուկասյանը դատարանի դահլիճից ազատ արձակվեց
Քաղաքացիական ակտիվիստ Անդրիաս Ղուկասյանը քիչ առաջ Էրեբունի եւ Նուբարաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դահլիճից ազատ արձակվեց: Դատարանը որոշեց նրա նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանքը փոխել:
Դատավոր Վարդան Գրիգորյանի որոշման հրապարակումից հետո, դահլիճում ներկա գտնվողներն «ազատություն» էին վանկարկում: Ղուկասյանի նկատմամբ ընտրվեց ստորագրություն՝ երկրից չհեռանալու մասին:
Այդպիսի միջնորդություն այսօրվա նիստում ներկայացրել էին նրա պաշտպանները: Միջնորդության դեմ առարկել էր մեղադրող դատախազ Պետրոս Պետրոսյանը՝ նշելով, թե չեն վերացել Անդրիաս Ղուկասյանի խափան միջոցը փոխելու հիմքերը։
Նշենք, որ այսօրվա նիստին ներկա էր նաեւ ԵՄ դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին:
Նախկինում Անդրիաս Ղուկասյանի խափանման միջոց կալանքը փոխելու վերաբերյալ բազմաթիվ միջնորդություններ են ներկայացվել, սակայն դատարանը դրանք մշտապես մերժել է:
Անդրիաս Ղուկասյանը մեղադրվում է զանգվածային անկարգություններ հրահրելու եւ Սասնա ծռերին օժանդակելու մեջ: