Ադրբեջանի ղեկավար Իլհամ Ալիեւ կրկին պնդում է, որ «Ղարաբաղյան հակամարտությունը պետք է խաղաղ ճանապարհով կարգավորվի», սակայն «Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության սկզբունքի շրջանակներում»։ Մյուս կողմից, նա ճոճում է սուրը եւ խոսում ադրբեջանական բանակի հնարավորությունների մասին:
Նախագահ Իլհամ Ալիեւը կառավարության նիստի ժամանակ խոսել է ԼՂ հակամարտության կարգավորման եւ իր երկրի բանակի հնարավորությունների մասին: «Ադրբեջանի արդարացի դիրքորոշումն այդ հակամարտության կարգավորման հարցով հիմնված է միջազգային իրավունքի վրա։ Միջազգային հանրությունը Լեռնային Ղարաբաղը ճանաչում է որպես Ադրբեջանի անքակտելի մաս»,- համոզմունք է հայտնել Իլհամ Ալիեւը՝ ելույթ ունենալով նախարարների կաբինետի՝ 2017 թվականի երկրի տնտեսական զարգացմանը նվիրված նիստին։
2017 թ.-ի վերջին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր՝ «Ղարաբաղյան հարցում միջազգային հանրությունն ու Հայաստանը խոսում են գրեթե նույն լեզվով»: Նման հայտարարություններով բազմիցս է հանդես եկել նաեւ ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ նալբանդյանը, որ Հայաստանի ու Մինսկի խմբի եռանախագահների մոտեցումները ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում համահունչ են:
Հատկանշական է, որ թե՛ Հայաստանի, թե՛ Ադրբեջանի նախագահը, որպես ասվածի ապացույց, մատնանշում են միջազգային փաստաթղթերը, որոնք, ի դեպ, հիմնականում խնդրի կարգավորման երեք սկզբունքներ են առաջ քաշում՝ ժողովուրդների ինքնորոշում, տարածքային ամբողջականություն եւ ուժի չկիրառում։
Հայկական կողմը շեշտը դնում է հիմնականում ազգերի ինքնորոշման, իսկ Բաքուն՝ տարածքային ամբողջականության սկզբունքի վրա։ Մյուս կողմից, նրանք տարբեր կերպ են մեկնաբանում նաեւ հայտնի մադիրդյան սկզբունքները: Օրինակ, Բաքվի համար ԼՂ կարգավիճակի որոշման հանրաքվեի մեխանիզմի գործադրումն ընկալվում է, որ Ղարաբաղը կհայտնվի Ադրբեջանի կազմում, իսկ Հայաստանն հանրաքվեի միջոցով ձգտում է դե-յուրե ամրագրել Արցախի անկախությունը:
Պատահական չէ, որ երկու կողմերն էլ չեն խուսափում խոսել հակամարտության ռազմական լուծման, ռազմական սցենարի մասին: Ադրբեջանի կառավարությունում իր ծավալուն ելույթի ընթացքում Իլհամ Ալիեւը մի կողմից ընդգծել է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման անհրաժեշտությունը, մյուս կողմից հայտարարել՝ Ադրբեջանը պատրաստվում է ժամանակից ռազմական տեխնիկա ձեռք բերել։
«Համաշխարհային վարկանիշի համաձայն, ադրբեջանական բանակը հանդիսանում է աշխարհի ամենաուժեղ բանակներից մեկը։ Ադրբեջանի ռազմական ներուժը մեծացրել է»,- հայտարարել է Ադրբեջանի ղեկավարը՝ նշելով, որ ընթացիկ տարում էլ այդ ուղղությամբ քայլեր կձեռնարկվեն եւ կգնվեն նոր տեսակի զենքեր։
Ստոկհոլմում գործող Խաղաղության խնդիրների ուսումնասիրության ինստիտուտի համաձայն՝ 2011-2016թթ․ Ադրբեջանը 20 անգամ ավելի շատ զենք է ներկրել, քան՝ Հայաստանը: Այդ զենքի մեծ մասը Բաքուն ձեռք է բերել Ռուսաստանից ու Իսրայելից: