Մեղադրող դատախազը նկարել, ապա Սասնա ծռերի դատավորի պատկերով շապիկ է խնդրել պաշտպանից
«Սասնա ծռեր» խմբի գործը քննող Էրեբունի եւ Նուբարաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանը նախապես տեղյակ է եղել փաստաբանների փոքրիկ ակցիայի մասին եւ արագ հետաձգել դատական նիստը:
Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասացին նաեւ բողոքի ակցիա անող փաստաբանները:
Հիշեցնենք, որ այսօր Սասնա ծռերի 14 անդամների գործով պաշտպաններ Երվանդ Վարոսյանը, Լուսինե Սահակյանը, Տիգրան Հայրապետյանը, Նինա Կարապետյանցը, Արա Ղարագյոզյանը, Դավիթ Գյուրջյանը, Արա Զաքարյանը, Արայիկ Պապիկյանը, Հարություն Բաղդասարյանը, Ինեսա Պետրոսյանը, Մուշեղ Շուշանյանը փոքրիկ ակցիա սկսեցին Ավան եւ Նոր Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում։ Նրանք հատուկ վերնաշապիկներ են հագել, որոնց վրա պատկերված է գործը քննող դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանի նկարը, ինչպես նաեւ գրված է՝ «Ազատություն Արտուշ Գաբրիելյանին», «Մի բռնաբարեք իրավունքը»։
Մինչ այդ նշանակված նիստին, նրանցից ոմանց դարձյալ չթույլատրվեց մտնել դատարան. մասնավորապես Լուսինե Սահակյանին, Տիգրան Հայրապետյանին, Մուշեղ Շուշանյանին, որից հետո գործով մասնավոր պաշտպանները դուրս եկան դատարանի տարածքից ու քիչ անց վերադարձան վերը նշված սպիտակ վերնաշապիկներով եւ առանց պայուսակների: Կարգադրիչների կողմից զննվելուց հետո նրանք կարողացան մտնել նիստերի դահլիճ:
Մինչ նրանց մտնելը, սակայն նախագահող դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանը հետաձգեց դատական նիստը: Նշենք, որ այն ժամանակ, երբ փաստաբանները դատարանի տարածքից դուրս հագնում էին իրենց շապիկները, նրանց նկատեցին դատարանի եւ դեպարտամենտի աշխատակիցներն ու, ամենայն հավանականությամբ, այդ մասին տեղյակ պահեցին դատավորին: Վերջինս, փաստաբաններից առաջ դահլիճ մտնելով, արագ հետաձգեց նիստը փաստաբանների բացակայության հիմքով: Նման պայմաններում դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանը կամ հեռանում էր սանկցիա կիրառելու, կամ կարգադրիչների համապատասխան արձանագրություններն ընթերցելուց հետո հեռանում խորհրդակցական սենյակ՝ փաստաբանների նկատմամբ սանկցիա կիրառելու:
Նիստերի դահլիճում գտնվող մեղադրող դատախազ Պետրոս Պետրոսյանին հետաքրքրեց փաստաբանների շապիկները եւ իր հեռախոսով սկսեց տեսանկարահանումներ կատարել, ապա փաստաբան Լուսինե Սահակյանից շապիկ խնդրել: Վերջինս նրան տրամադրեց շապիկը:
Փաստաբաններից Երվանդ Վարոսյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ այս ակցիայով փորձում են որեւէ կերպ ընկալելի դարձնել իրավիճակը պատասխանատու անձանց. «Ի վերջո, հասկանան՝ այն, ինչ անում են փաստաբանների հանդեպ դատարան մտնելուց, անելու բան չէ, իրավունքից չի բխում ու հակաօրինական է: Տարբեր ձեւով փորձել ենք հարցը բարձրացնել դատարանում, դատարանից դուրս, փաստը մնում է, որ պատասխանատու անձինք չեն գիտակցում՝ ինչու դա չպետք է անել, ինչու է դա արհեստական խոչընդոտ: Հուսով ենք, որ կընկալվի, որ սա իրավիճակ չէ, որ ստեղծվել է»:
Փաստաբան Ինեսա Պետրոսյանն էլ պարզաբանեց, թե ինչու է իրենց շապիկների վրա գրված՝ «Ազատություն Արտուշ Գաբրիելյանին»: «Որովհետեւ մեզ համար ակնհայտ է, որ ինքն այս գործում պատանդ է ու պետք է ազատվի: Նա՝ որպես դատավոր, չկարողացավ այս գործերը վարել, չկարողացավ իր դիրքում լինել, ցանկանում ենք, որ նա ազատվի այս գործից, որովհետեւ պարոն Գաբրիելյանի մոտ չստացվեց»:
Փաստաբան Արա Զաքարյանն էլ ասաց, որ ակցիան կշարունակվի այնքան մինչեւ իրենց իրավունքները չսկսեն հարգել: