Էրեբունի եւ Նուբարաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանը քիչ առաջ հրապարակեց իր որոշումը՝ «Սասնա ծռերի» գործով պաշտպան Հարություն Բաղդասարյանի նկատմամբ: Դատարանը կդիմի Փաստաբանների պալատ՝ նրան պատասխանատվության ենթարկելու հարցով:
Որոշման հրապարակումից հետո Պավել Մանուկյանի պաշտպան Ինեսսա Պետրոսյանը հայտարարությամբ հանդես եկավ, ինչից հետո փաստաբաններ Դավիթ Գյուրջյանը, Աննա Ջուվանովան, Երվանդ Վարոսյանը, Հրանտ Գեւորգյանը, Արա Ղարագյոզյանը, Տիգրան Հայրապետյանը, Արմինե Ֆանյանը, Հարություն Բաղդասարյանը լքեցին նիստերի դահլիճը: Ինեսսա Պետրոսյանը հայտարարություն ներկայացնում ենք ստորեւ.
«19.07.2017թ. դատական նիստում նախագահող դատավորը, կարգադրիչների զեկուցագրի հիման վրա դատական ակտ կայացրեց: Առանց պաշտպանների կարծիքը հաշվի առնելու եւ առանց խորհրդակցական սենյակ հեռանալու՝ նախագահողը սանկցիա կիրառեց մեր գործընկերների նկատմամբ: Որոշումները հրապարակելուց հետո դատարանն արգելեց իր գործողությունների վերաբերյալ առարակություններ ներկայացնել, ներկայացնում էր լռելու ապօրինի պահանջ և այս ապօրինի պահանջին չենթարկվելու համար երեք պաշտպանի նկատմամբ դատական սանկցիա կիրառեց նախազգուշացում եւ հեռացավ խորհրդակցական սենյակ, պաշտպան Հարություն Բաղդասարյանի նկատմամբ սանկցիա կիրառելու վերաբերյալ:
Բացի այդ՝ չնայած լրացել է ամբաստանյալների նկատմամբ ապօրինի կիրառված սանկցիայի ժամանակը, նրանց միևնույն է չեն ներկայացնում նիստերի դահլիճ: Նման պայմաններում դատական նիստին մեր մասնակցությունը դառնում է ինքնանպատակ, ձևական, հակասում է մեր պաշտպանյալների շահերին, իսկ արդարադատությունը կոպիտ կերպով ոտնահարվում է: Հեռանալով դատարանից՝ միջնորդում ենք հետագա դատական նիստերին ապահովել դատավարության բոլոր մասնակիցների իրավունքների ապահովումը և դադարեցնել վերը նշված ապօրինությունները»:
Դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանն ասաց, որ թույլ չի տալիս փաստաբաններին լքել նիստերի դահլիճը, սակայն ապարդյուն. փաստաբանները ծափահարությունների ներքո լքեցին նիստերի դահլիճը: Դատարանը հեռացավ խորհրդակցական սենյակ փաստաբանների նկատմամբ դատական սանկցիա կիրառելու վերաբերյալ որոշում կայացնելու: