«Քաղաքացիական պայմանագրում» ոնց որ լրիվ խառնել են սաղ. ու՞ր մնաց հանելուկը
Լրատվամիջոցները շարունակում են տանջվել քաղաքական ուժերից առաջիկա ընտրությունների մասնակցության վերաբերյալ գոնե որեւէ տեղեկատվություն կորզելու համար, բայց ապարդյուն: ԶԼՄ-ների քաղաքական բաժնի նյութերը այս օրերին «Քաղաքական հանելուկներ» են հիշեցնում:
Ուրբաթ օրն օրինակ ՀՀ նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը «Ազատության»-ը հայտնել էր, որ իր ղեկավարած կուսակցությունը մի շարք այլ կուսակցությունների հետ համաձայնագիր է կնքել ապրիլի 2-ի խորհրդարանական ընտրություններին դաշինքով մասնակցելու վերաբերյալ: Հարցին`արդյոք «դաշինք» ասելով նկատի ունի «Ազատ դեմոկրատներին» և «Ազատություն» կուսակցությա՞նը, Բագրատյանը պատասխանել էր. «Էս պահին հարմար չեմ գտնում անուններ տալ»։
Մամուլը վաղուց է խոսում  «Ազատ Դեմոկրատներ»-ի եւ Բագրատյանի «Ազատություն» կուսակցության հնարավոր դաշինքի մասին, բայց, փաստորեն հուշագիրը, որի մասին խոսեց Բագրատյանը, «ԱԴ»-ի հետ չի ստորագրվել: «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության մամուլի խոսնակ Սոնա Մինասյանը armtimes.com-ին նույն օրը հայտնեց, որ իրենք որևէ ուժի հետ որևիցե համաձայնագիր չեն ստորագրել։
Ինչ վատ քաղաքական հանելուկ է. ո՞ր ուժերի հետ է հուշագիր ստորագրել Բագրատյանի կուսակցությունը, եթե դրանց մեջ չկա «Ազատ Դեմոկրատներ»-ը, եւ չգիտենք, թե քանի ուժի մասին է խոսքը:
Այսօր «Համախմբում» կուսակցության վարչության անդամ Մանվել Եղիազարյանը հարցազրույցում ասել է, որ առաջիկա օրերին իրենց կուսակցությունը կհայտարարի, թե ինչ ձեւաչափով է մասնակցելու խորհրդարանական ընտրություններին: Սույն կուսակցության, Վիկտոր Դալլաքյանի կուսակցության,Սեյրան Օհանյանի եւ մի քանի այլ կուսակցությունների հնարավոր լայն դաշինքի մասին էլ է վաղուց խոսվում:
Սակայն Եղիազարյանը հրիաժարվել է անուններ տալ, ասելով, որ խոսքը լայն համախմբմամբ մասնակցության մասին է, բայց քանի որ ինքը  նոր է մարզից վերադարձել եւ բանակցությունների ընթացքից տեղյակ չէ, չի կարող ավելի կոնկրետը բան ասել: Անցյալ շաբաթավերջին Հանրային հեռուստաընկերության «Օրակարգ» հաղորդման լրագրողը նույն հարցը տալիս էր անձամբ Վարդան Օսկանյանին: Վերջինս էլ ասում էր, որ չի կարող անուններ տալ, քանի որ բանակցությունները վարում է Ստեփան Մարգարյանը:
Ի՞նչ վատ քաղաքական հանելուկ է. որ ուժերի հետ է բանակցում «Համախմբումը», եւ այդ ինչ լայն դաշինք է ձեւավորվելու:
Այսօր կրկին «Բարգավաճ Հայաստանից» հավաստիացրեցին, որ քաղաքականություն վերադառնալու մասին Գագիկ Ծառուկյանի խոստացած հայտարարությունը շատ չի ուշանա: Միեւնույն ժամանակ քաղաքական վերլուծաբան Վիգեն Հակոբյանը մամուլի ասուլիսում հայտարարեց. «Իմ տպավորությամբ, Գագիկ Ծառուկյանը, կարծես թե, չի վերադառնալու»: Ի՞նչ վատ քաղաքական հանելուկ է. կվերադառնա արդյոք Գագիկ Ծառուկյանը, թե ոչ, եւ երբ կանի իր հայտարարությունը:
Ի դեպ «Կենտրոն» հ/ը-ով ցուցադրվող «Մարդ, որը կառուցում է» ֆիլմաշարի 5-րդ մասի ցուցադրությունը ինչ-ինչ պատճառներով ձգձգվում է: Ինչպես արդեն գրել ենք՝ ֆիլմը հասել է ամենաինտրիգային հատվածին`Գագիկ Ծառուկյան քաղաքական գործչին: Հուսանք, այս հատվածի ցուցադրությունը չի արժանանա Ծառուկյանի հայտարարության ճակատագրին:
Րաֆֆի Հովհաննիսյանն այսօր մասնակցում էր Գեւորգ Սաֆարյանի դատավարության վճռի հրապարկմանը եւ բնականաբար լրագրողներն առիթից օգտվեցին հետաքրքրվելու, թե «Ժառանգությունն» ինչպե՞ս է մասնակցելու ընտրություններին: Ակնկալիքն այն էր, որ Հովհաննիսյանը որպես վերոնշյալ լայն դաշինքի շուրջ բանակցողներից մեկը որոշակի լույս կսփռի իրավիճակի վրա: Րաֆֆի Հովհաննիսյանը սակայն մեր քաղաքական հանելուկներն այնպես խճճեց, որ որեւէ մեկը հանկարծ չկարողանա դրանք լուծել:
Միեւյնույն ժամանակ հայտնի դարձավ, որ Անահիտ Բախշյանը «Ժառանգությունից» դուրս գալու դիմում է ներկայացրել եւ մտորում է «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության ցուցակով առաջիկա ընտրություններին մասնակցելու առաջարկի շուրջ:
Հանրությանը հետաքրքրում է նաեւ ՀՀԿ-ն: Այստեղ էլ ուշանում է վերջին համագումարից հետո առաջին Խորհրդի նիստը, որտեղ պետք է քննարկվի իշխող կուսակցության նախընտրական ցուցակը: Մամուլում բազմաթիվ հրապարակումներ եղան, որ ցուցակի հետ կապված լուրջ բախումներ են տեղի ունենում հատկապես ՀՀԿ կանանց շրջանում: Ինֆորմացիոն վակուումի մեջ նաեւ լուրեր են հայտնվում, որ օրինակ, ՀՀԿ ցուցակը գլխավորելու է ՊՆ նախարար Վիգեն Սարգսյանը:
ՀՀԿ փոխնախագահ Էդուրդ Շարմազանովը այսօր «Առավոտին» ասել է, որ կարիք չկա իրենց կուսակցությունում արհեստական խմորումներ տեսնել: «ՀՀԿ-ում ամեն ինչ բաց է, հրապարակային, ՀՀԿ-ի կանայք էլ շատ համերաշխ են: Իսկ ՀՀԿ ցուցակներում կանայք էլ կընդգրկվեն, փորձառու գործիչներն էլ կընդգրկվեն, երիտասարդ գործիչներ էլ: ՀՀԿ-ն ունի լայն կադրային բազա: Մեր ցուցակներում կլինեն նաեւ անկուսակցականներ, հայտնի, հարգանք վայելող գործիչներ: Մի շտապեք»,-ասել է Շարմազանովը:
Այս ամենի մեջ ոչ մի կերպ չի հասկացված «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության այսօր տարածած հաղորդագրությունն այն մասին, որ կուսակցությունում կիարկի օրը տեղի է ունեցել փակ գաղտնի վարկանիշային քվեարկություն, որի արդյունքում ձեւավորվել է առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունների կուսակցության համամասնական ցուցակը: Հաղորդագրության մեջ նշվում են ցուցակի առաջին տասնյակի անունները:
Ինչպես հայտնի է, սույն կուսակցությունը ընտրություններին մասնակցելու է «Հանրապետություն» եւ «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունների հետ ձեւավորած «Ելք» դաշինքով: Այս երեք ուժերը քաղաքական համագործակցության մասին հուշագիրը կնքեցին դեռեւս դեկտեմբերի 12-ին, ընդ որում միջոցառումը հրապարակային էր, անգամ հեռարձակվում էր մի քանի ԶԼՄ-ների ուղիղ եթերով:
Անտեղի շտապողականությունը պարզապես աչք է ծակում: Իսկ Հայաստանի քաղաքական դաշտում «Քաղաքացիական պայմանագրի» նորամուծությունը իսկական թիթիզություն է. ի՞նչ է նշանակում փակ գաղտնի ռեյտինգային քվեարկությամբ նախընտրական ցուցակ ձեւավորել: Ուր մնաց ավանդական հայկական քաղաքական մշակույթը, որտեղ ցուցակները ձեւավորվում են կուսակցությունների լիդերների եւ եւս մի քանի «պեռվի կռուգ» դեմքերի քմահաճույքներով (կարող ենք նաեւ քաղաքական հաշվարկ անվանել)`ավանդական քյաբաբի շուրջ: