Այսօր ԱԺ հերթական քառօրյա նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվեց ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Սարգսյանի հեղինակած ««ՀՀ պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Ըստ նախագծի՝ ՀՀ պաշտպանության ժամանակ զոհված այն զինծառայողների, որոնք չունեն ծնողներ, կին կամ զավակներ, «Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամ»-ի կողմից նախատեսված ֆինանսական հատուցումը պետք է հավասարաչափ բաշխվի զինծառայողի հարազատ եղբոր և քրոջ միջև: Եթե կան եղբայրներ կամ քույրեր, այս դեպքում նույնպես հատուցումը պետք է տեղի ունենա հավասարաչափ:
Հատուցում է նախատեսված նաև այն անձի համար, որը զոհված զինծառայողի հետ համատեղ զավակ ունի: Համատեղ զավակ ունեցող, սակայն ամուսնալուծված կինը չի կարող համարվել շահառու:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Շիրակ Թորոսյանը, անդրադառնալով նախագծին, նշեց՝ երեք-չորս ընտանիք կա, որոնք փաստացի ամուսնության մեջ են գտնվել, բայց երեխա չեն հասցրել ունենալ, օրինակ՝ հուլիսին ամուսնացել են, սեպտեմբերին պատերազմն սկսվել է, ու զոհվել կամ անհետ կորել է:
Պատգամավորն առաջարկում է, որ այդ կատեգորիայի կանայք նույնպես մտնեն նախագծի մեջ, սակայն ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը մերժել է առաջարկը:
Պաշտպանության փոխնախարար Արման Սարգսյանը, ներկայացնելով Թորոսյանի առաջարկի վերաբերյալ ՊՆ բացասական տեսակետը, ասաց, որ գործնականում եղել է դեպք, երբ զոհված զինծառայողի հետ փաստացի մի քանի ամիս ամուսնության մեջ գտնվող կինը դիմել է փոխհատուցում ստանալու պահանջով, և եղել է նաև զոհվածների ծնողների հանգամանքը, իսկ արդյունքում ՊՆ-ն որոշումը կայացրել է հօգուտ ծնողների:
Հայկ Սարգսյանն էլ ասաց՝ սկզբում այդ խմբի մարդիկ նույնպես ներառվել են շահառուների ցանկում, սակայն պաշտպանության նախարարության ու Կառավարության հետ քննարկումների արդյունքում առաջարկ է եղել, որ կետը հանվի, քանի որ «շատ է լղոզվում», ու շատ դժվար է տարանջատել՝ կինն իրականում եղե՞լ է փաստական ամուսնության մեջ, թե՞ ուղղակի իրար հետ բնակվել են:
Շիրակ Թորոսյանն էլ պնդեց՝ բազմաթիվ ապացույցներ է ներկայացրել, որոնցով այդքան էլ բարդ չէ «թացը չորից ջոկել»:
Պաշտպանության փոխնախարար Արման Սարգսյանն էլ արձագանքեց՝ տեղյակ է՝ ում է վերաբերում հարցը, քանի որ այդ խնդրով տվյալ զինծառայողի ազգականը դիմել է ՊՆ:
«Պետք չէ զուգահեռ անցկացնել ամուսնությունը գրանցված ու փաստական ամուսնական հարաբերությունների մեջ գտնվող անձանց միջև. նրանք այս կարգավորման տրամաբանության մեջ չեն կարող ընկալվել: Մենք այս մոտեցումից հրաժարվում ենք, կոնկրետ մեկ դեպք ունենք, երբ ունենք նման խնդիր. տվյալ անձը պնդում է, ասում է՝ իմ դուստրը ամուսնացած է եղել, մի քանի ամիս ապրել են համատեղ կյանքով, պատերազմից հետո զոհվել է, ու հիմա շահառու են հանդիսանում միայն զինծառայողի ծնողները, այստեղ մենք հրաժարվել ենք հնարավորություն ընձեռելուց ու «թացը չորից ջոկելու» տրամաբանությամբ մենք շահառու ընկալում ենք միայն այն անձանց, որոնք ունեն համատեղ փաստացի բնակության կյանքում երեխաներ»,- հայտարարեց պաշտպանության փոխնախարարը: