ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները ԼՂ հակամարտության կողմերին կոչ են արել իրենց հովանու ներքո որքան հնարավոր է շուտ վերսկսել բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը: Այս մասին ասվում է խմբի համատեղ հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է ԵԱՀԿ կայքում:
Ուղերձում համանախագահներ Իգոր Պոպովը ( ՌԴ), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա) և Էնդրյու Շոֆերը (ԱՄՆ), վկայակոչելով իրենց մանդատը և «տարածաշրջանի բոլոր ժողովուրդների՝ կայուն, խաղաղ և բարգավաճ ապագայի ձգտումը», ընդգծել են՝ հատուկ ուշադրություն պետք է դարձնել վերջնական, համապարփակ և կայուն կարգավորմանը:
«Համանախագահները գոհունակությամբ նշում են հրադադարի ռեժիմի ամրապնդումը և ուշադիր հետևում են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին կողմերի կողմից ձեռք բերված համաձայնության կատարմանը: Համանախագահները ողջունում են մարդկային մնացորդների վերադարձի գործում նշանակալի ձեռքբերումները և հակամարտության արդյունքում տեղահանվածների վերաբնակեցման շարունակական առաջընթացը, հումանիտար օգնության տրամադրումը և կյանքի համարժեք պայմանները, ինչպես նաև կառուցողական քննարկումներ ՝ ուղղված տրանսպորտային և կապի գծերի ապաշրջափակմանը տարածաշրջանում:
Համանախագահները կողմերին հիշեցնում են, որ անհրաժեշտ են լրացուցիչ ջանքեր `լուծելու հիմնախնդիրները և ստեղծելու փոխվստահության մթնոլորտ, որը նպաստում է կայուն խաղաղությանը: Անհրաժեշտ են լրացուցիչ ջանքեր՝ մասնավորապես, լուծելու այն հարցերը, որոնք վերաբերում են.
.բոլոր ռազմագերիների և այլ կալանավորների վերադարձին` միջազգային մարդասիրական իրավունքի դրույթներին համապատասխան.
.հակամարտության շրջանների արդյունավետ ականազերծման համար անհրաժեշտ բոլոր տվյալների փոխանակմանը.
.Լեռնային Ղարաբաղ մուտքի սահմանափակումների վերացում, այդ թվում `միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների համար.
.կրոնական և մշակութային ժառանգության պահպանում և պաշտպանություն
.հակամարտությունների արդյունքում տուժած համայնքների միջև անմիջական կապերի և համագործակցության հաստատում ու մարդկանց միջև վստահություն ստեղծելու այլ միջոցառումներ:
Հաշվի առնելով ԵԱՀԿ-ում իրենց մանդատի ժամկետները և տարածաշրջանի բոլոր ժողովուրդների ձգտումը դեպի կայուն, խաղաղ և բարեկեցիկ ապագա `համանախագահները շեշտում են, որ պետք է հատուկ ուշադրություն դարձնել վերջնական համապարփակ և կայուն կարգավորման հասնելուն՝ կողմերի համար հայտնի տարրերի և սկզբունքների հիման վրա:
Այս առումով համանախագահները կողմերին հորդորում են հնարավորինս շուտ վերսկսել բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը համանախագահների հովանու ներքո: Նրանք կրկնում են իրենց հովանու ներքո ուղղակի երկկողմ խորհրդատվություններ կազմակերպելու իրենց առաջարկը, որպեսզի կողմերը համատեղ քննարկեն և համաձայնեցնեն իրենց առաջնահերթությունները առանց նախապայմանների արտացոլված կառուցվածքային օրակարգը:
Համանախագահները նաև իրենց խորին աջակցությունն են հայտնում ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի շարունակական գործունեությանը և առաքելության հնարավոր ընդլայնմանը և կոչ են անում կողմերին ապահովել լիարժեք հասանելիություն և աջակցություն նրա ջանքերին: Համանախագահները շեշտում են իրենց պատրաստակամությունը վերսկսելու աշխատանքային այցերը տարածաշրջան, այդ թվում ՝ Լեռնային Ղարաբաղ և հարակից շրջաններ, իրենց գնահատման և միջնորդության գործառույթները կատարելու համար: Այս առումով համանախագահները կողմերին հիշեցնում են համանախագահների համար անարգել մուտքն ու առավելագույն ճկունությունն ապահովելու համանախագահների այցերում `համաձայն իրենց մանդատի և անցյալի պրակտիկայի»: