Այսօր ընդդիմության հանրահավաքից առաջ լրագրողների հետ զրույցում «Հայրենիքի փրկության» շարժման ղեկավար Վազգեն Մանուկյանը նշեց՝ իրենց նպատակը Նիկոլ Փաշինյանին հանելն է. «Ընդդիմությունն ունի մեկ նպատակ. Նիկոլ Փաշինյանին հանել այնտեղից, բանակի դիրքորոշումը բարենպաստ է դրա համար»:
Մանուկյանն ընգծում է՝ Նիկոլ Փաշինյանին թվում էր, թե Օնիկ Գասպարյանին աշխատանքից ազատելուց հետո ամեն բան նորմալ է լինելու, բայց այդպես չեղավ. «Բանակը վերահաստատեց իր կարծիքը, որ Փաշինյանը վտանգ է հանդիսանում Հայաստանի անվտանգությանը»:
Հարցին՝ հիասթափվա՞ծ է Օնիկ Գասպարյանից, Վազգեն Մանուկյանը նշեց. «Ես ինձ այլ կերպ կպահեի: Ինքը զինվորական մարդ է, և իրենք որոշել էին, որ բանակը չի խառնվելու քաղաքականությանը, այլ անելու են այդ հայտարարությունը և հիմա մնացել են իրենց դիրքերում»:
Վազգեն Մանուկյանի խոսքով՝ Օնիկ Գասպարյանին ազատելու ամենավճռական քայլն արել է ՀՀ նախագահը. «Ինքը չուղարկեց հրամանագիրը Սահմանադրական դատարան: Հետագա բոլոր գործողությունների համար նա կրում է պատասխանատվություն: Ընդ որում, շատ հստակ էր, որ նախագահն առաջին անգամ հայտարարեց, որ դա չի համապատասխանում Սահմանադրությանը, այդ 3-4 օրում Սահմանադրությունը չէր փոխվել, բայց նա երկրորդ անգամ դա չհայտարարեց: Եթե երկրի նախագահը ճնշումների ենթարկվելով պետք է որոշումներ կայացնի, ո՞ւմ է պետք այդ նախագահը»:
Նկատառմանը, որ երեկ Մանուկյանը հայտարարեց շրջափակել ԱԺ-ի շենքը, որպեսզի պատգամավորները չկարողնան մուտք ու ելք կատարել, սակայն այսօր խորհրդարանը շարունակում է իր աշխատանքները, ընդդիմության շարժման ղեկավարը նշեց, որ ԱԺ-ի շենքը շատ ծակուծուկ ունի. «Իսկ ծակուծուկը միշտ կարելի է փակել: Պետք է փորձենք այդ մուտքն էլ փակել: Բայց և՛ բանակի հարցը, և՛ այն մուտքը, որով սոխ ու կարտոլ են բերում, փակելը դետալներ են: Խնդիրը Նիկոլ Փաշինյանից ազատվելն է: Մենք այդ խնդիրը փորձելու ենք լուծել և կլուծենք»: