2020 թվականին Հայաստանում ինտենսիվ այգիների տարածքները 2019-ի համեմատ աճել են 10 անգամ։ Այսօր ՀՀ կառավարության նիստում այս մասին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«2019 թվականին 2018-ի համեմատ ինտենսիվ այգիների տարածքները 2,5 անգամ էին աճել։ Իսկ 2020 թվականին 2019-ի համեմատ ՀՀ-ում ինտենսիվ այգիները 10 անգամ աճել են՝ 53 հեկտարից դառնալով 518 հեկտար։ Իհարկե, այս ծավալները դեռ այն ծավալները չեն, չնչին են։ Մեր խնդիրն այն է, որ եթե երկրաչափական պրոգրեսիայով չենք կարողանում աճել, գոնե շատ էական տեմպերով աճենք, որպեսզի արդեն քառանիշ կամ հնգանիշ թվերով լինեն մեր ինտենսիվ այգիները»,- ասաց Փաշինյանը։
Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանն էլ ասաց, որ այգիներն արդեն սկսել են բերք տալ։
Վարչապետը խոսեց նաեւ գյուղատնտեսության ապահովագրությունից՝ նշելով, որ այս տարվանից գյուղատնտեսական ապահովագրության ծրագիրը գործում է բոլոր մարզերում 12 մշակաբույսի համար՝ խաղող, ծիրան, դեղձ, խնձոր, ցորեն, գարի, վարսակ, կարտոֆիլ, ձմերուկ, սեխ, սալոր։
Նա հիշեցրեց՝ 2020 թվականին մեկնարկած գյուղատնտեսության ապահովագրության ծրագիրը գործում էր ընդամենը 2 մարզում եւ երկու մշակաբույսի՝ խաղողի ու ծիրանի դեպքում։ Նախորդ տարվա փորձը բավական հաջող է եղել, որոշվել է ընդլայնել այն։
«Սա նշանակում է, որ այս տարվանից մեր գյուղացիները հնարավորություն ունեն իրենց ապահովագրել կարկուտից, ցրտահարությունից, մի շարք ռիսկերից։ Ապահովագրական գումարի զգալի մասը՝ տարբեր դեպքերում տարբեր չափերով, վճարում է Կառավարությունը»,- ասաց Փաշինյանը։