Աջակցություն կտրամադրվի Շուռնուխ եւ Որոտան գյուղերի այն բնակիչներին, որոնց տներն անցել են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ
ՀՀ կառավարությունն աջակցություն կտրամադրի Սյունիքի մարզի Շուռնուխ եւ Որոտան գյուղերի՝ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տների բնակիչներին։ Այսօրվա նիստում այդ մասին համապատասխան նախագիծ ընդունվեց:
Ըստ հիմնավորման՝ միջոցառման նպատակն է սոցիալական աջակցություն տրամադրել Շուռնուխ եւ Որոտան բնակավայրերում գտնվող եւ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած բնակելի անշարժ գույքի հասցեում հաշվառված կամ այդ հասցեում փաստացի բնակված, սակայն նույն բնակավայրի այլ հասցեում հաշվառված քաղաքացիներին (այդ թվում՝ երեխաներին), որոնք մինչեւ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ի դրությամբ առնվազն վերջին 3 ամիսը, համայնքի ղեկավարի կողմից տված տեղեկանքի համաձայն, փաստացի բնակվել են այնտեղ:
Սոցիալական աջակցությունը տրամադրվում է
1) միանվագ դրամական օգնության ձեւով՝ յուրաքանչյուր շահառուի համար 300.000 դրամ՝ որոշումն ընդունվելուց հետո 10 աշխատանքային օրվա ընթացքում,
2) ամենամսյա դրամական վճարի ձեւով՝ յուրաքանչյուր շահառուի հաշվով ամսական 68.000 դրամ, 6 ամսվա համար՝ սկսած սույն միջոցառումը հաստատելու ամսվանից։
3) Սույն միջոցառման շահառու հանդիսացող անչափահաս երեխաներին դրամական օգնությունը տրամադրվում է ծնողին կամ խնամակալին (եթե երեխայի նկատմամբ սահմանվել է խնամակալություն):