Խորհրդարանում մեկնարկել է արտահերթ նիստ, որի ընթացքում քննարկվելու է «ՀՀ դատական օրենսգիրք սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» և կից օրենքների նախագծերի փաթեթը և «Սոցիալական աջակցության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու և կից օրենքների նախագծերի փաթեթը: Նիստը նախաձեռնել է ՀՀ կառավարությունը:
Նիստի սկզբում Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հայտարարեց, որ սահմանվել է հատուկ ընթացակարգ, որով առաջարկվում է օրենքների երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումը կազմակերպել առաջին ընթերցմամբ դրանց ընդունումից հետո՝ 24 ժամվա ընթացքում:
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Տարոն Սիմոնյանը արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանից հետաքրքրվեց՝ ինչո՞վ է պայմանավորված հարցերի հրատապ քննարկման անհրաժեշտությունը: Նրա խոսքով՝ այսօր առաջնահերթ է անվտանգային հարցերի քննարկումը: «Եթե դուք բերեիք, օրինակ, նախագիծ Արցախի օկուպացված տարածքների դեօկուպացիայի օրենք ընդունելու մասին, ես կհասկանայի, բերեիք նախագիծ զենքի մասին օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին՝ էլի կհասկանայի, բերեիք նախագիծ բանակաշինության բնագավառում արմատական փոփոխություններ կատարելու մասին՝ կհասկանայի»:
Բադասյանն էլ նշեց, որ Կառավարության առաջնահերթությունները Սիմոնյանի նշած հարցերի կոնտեքստում են: «Շատ լավ գիտեք այն իրավական գործընթացները, որի ուղղությամբ Կառավարությունը աշխատում է: Մեր օրակարգի 50 և ավելի տոկոսը այսօր ձեր նշած հարցերի համատեքստում է»:
ԲՀԿ-ից Նաիրա Զոհրաբյանի կարծիքով՝ ևս պետք է քննարկեին տեղահանված արցախցիների հարցերը, ռազմագերիներին օգնելու հարցերը և Արցախին առնչվող այլ կարևոր հարցեր: «Բայց այդ հարցերը չեն քննարկվում, որովհետև այս իշխանության համար կա շատ ավելի կարևոր օրակարգ՝ ինչպես ավելացնել կալանքի սանկցիա տվող դատավորների թիվը, որովհետեւ բազմաթիվ պարկեշտ դատավորներ հրաժարվում են Նիկոլ Փաշինյանի՝ «վնգստացող դատավորներ»-ը լինել եւ հրաժարվում են կատարել կեղտոտ քաղաքական պատվեր»,- նշեց նա ու հավելեց, որ իշխանությունն ԱԺ է բերում կեղծ օրակարգեր: