Երեկ՝ հունվարի 28-ին՝ ժամը 17:00-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի Հանրապետության հրապարակում նախապես հայտարարված հավաքի ընթացքում մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ ՀՀ կառավարության շենքը զավթելու փորձ է արվել:
Այս մասին հայտնում են ՔԿ լրատվական ծառայությունից՝ նշելով, որ 5 անձ է ձերբակալվել:
Հաղորդագրության համաձայն՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում քննություն է տարվում՝ Կառավարության շենքը զավթելու փորձ կատարելու դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-219-րդ հոդվածի (շենքեր, շինություններ, տրանսպորտի, հաղորդակցության կամ կապի միջոցներ զավթելու փորձ) 2-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով:
Նախաքննության ընթացքում 5 անձ ձերբակալվել է ՀՀ կառավարության շենքը զավթելու փորձ կատարելու կասկածանքով: