ՀՀ նախկին զինդատախազ, գլխավոր դատախազի նախկին տեղակալ, Մարտի 1-ի գործով նախկին քաղբանտարկյալ Գագիկ Ջհանգիրյանն այսօր Ազգային ժողովում հանդիպեց իշխող «Իմ քայլը» խմբակցության անդամների հետ, որոնցից առաջարկ է ստացել խմբակցության կողմից առաջադրվել ԲԴԽ անդամի թեկնածու:
Փակ հանդիպումից հետո լրագրողների հետ զրույցում իրավաբան-գիտնականն ասաց, որ թեեւ առաջադրվել է իշխող խմբակցության կողմից, սակայն չի պատրաստվում քաղաքական թիմի անդամ դառնալ: Նա պնդեց, որ ինքը առաջարկը ստացել է խմբակցությունից եւ ոչ վարչապետից: Վաղը պատրաստվում է հանդիպել «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության անդամների հետ, մյուս օրն էլ հույս ունի՝ «Բարգավաճ Հայաստան»-ի հետ:
«Սահմանադրության եւ կանոնակարգ օրենքի համաձայն՝ իրավաբան գիտնականը որեւէ այլ ճանապարհ չունի ԲԴԽ կազմում հայտնվելու, բացի խմբակցությունների կողմից առաջադրվելուց: Քանի որ թվապես ավելի փոքր խմբակցությունների կողմից առաջադրումը երաշխիք չի, ձայները չեն բավարարելու, որովհետեւ ընտրության համար 3/5 է պահանջվում, դրա համար համաձայնել եմ մեծամասնական խմբակցության կողմից առաջադրվելուն: Բայց ես գործադիր իշխանություն չեմ գնում, քաղաքական պաշտոն չեմ ստանձնում, քաղաքական թիմի անդամ չեմ դառնում, ես գնում եմ մասնագիտական աշխատանքի»,- ասաց նա՝ հավելելով՝ ուրախ կլինի, որ ԲՀԿ-ի ու ԼՀԿ-ի կողմից էլ առաջադրվի:
Լրագրողներից մեկը նախկին պատգամավորին հիշեցրեց պատգամավոր եղած տարիների մի միջադեպ, երբ ներկայումս վարչապետ, իսկ այն ժամանակ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի նախագծերից մեկին Ջհանգիրյանը անգրագետ որակումն էր տվել: Փաշինյանն էլ ասել էր, որ ով իր նախագիծն անգրագիտություն որակի, անգրագետն ինքն է:
Ջհանգիրյանն այս առնչությամբ ասաց. «Ես հիմա նման գայթակղություններին չեմ տրվի, նման անցած-գնացած… ես էլ հարյուրավոր լավ էպիզոդներ կարող եմ վկայակոչել իմ եւ Փաշինյանի համատեղ քաղաքական գործունեության, որպես կալանավոր՝ գործունեության մասին եւ այլն, բայց դրա ժամանակը չէ: Խարդավանքներին հիմա չեմ ուզում տրվել»:
Փոխարենը՝ նախկին քաղբանտարկյալը հիշեց, որ անազատության մեջ գտնվելիս Նիկոլ Փաշինյանը «Հայկական ժամանակում» մի հոդված էր հրապարակել, որում գրել էր, թե գտել է գլխավոր դատախազի թեկնածուին՝ հանձին Գագիկ Ջհանգիրյանի: Այս առիթով խոսելիս Ջհանգիրյանը հիշեց, որ իրեն այս ընթացքում մամուլը ինչ պաշտոնի ասես՝ «նշանակել է»:
Հաջորդ թեման, որի մասին խոսեց նախկին զինդատախազը, իր տարիքն է: Արդեն երկու օր է՝ տարբեր լրատվամիջոցներով ԲԴԽ նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանը ակնարկում է, թե Ջհանգիրյանի ընտրվելը ԲԴԽ անդամի պաշտոնում օրենքի խախտում կարող է լինել, քանի որ 65 տարին լրանալուց հետո նա իրավունք չունի դատավոր լինել:
Ի պատասխան նման դիտարկումների՝ Ջհանգիրյանը խորհուրդ տվեց լավ ուսումնասիրել դատական օրենսգիրքը: Ըստ նրա՝ ՍԴ նախկին նախագահը (Գագիկ Հարությունյանը) 70 տարին լրանալուց հետո նշանակվել է ԲԴԽ նախագահ: Ըստ Ջհանգիրյանի՝ տարիքի մասին պնդումներ անողները Դատական օրենսգիրքը մեկնաբանում են մի հոդված կարդալով, ոչ թե ամբողջությամբ: «Դատավորների համար տարիքային սահմանափակում նախատեսվում է, իսկ իրավաբան-գիտնականների համար տարիքային առավելագույն սահմանափակում նախատեսված չէ... 65 տարին իրավաբան-գիտնականի համար ո՛չ Դատական օրենսգրքով, ո՛չ Սահմանադրությամբ նախատեսված չէ»:
Ի պատասխան իրեն ուղղված հարցի՝ Ջհանգիրյանը հերքեց մամուլի հրապարակումները, թե դատավորներին բռի մեջ հավաքելու խնդիր է դրված իր առջեւ:
Իսկ թե ո՞րն է լինելու իր խնդիրը, ի՞նչ տեսլական ունի դատական համակարգում առկա խնդիրների լուծման համար, Ջհանգիրյանը պատասխանեց. «Ես, այո, իմ տեսլականը ունեմ թե՛ դատական համակարգի, թե՛ մնացած իրավապահ մարմինների կառուցվածքի, ֆունկցիաների վերաբերյալ: Բայց դուք ինչ-որ չափազանցեցված բաներ եք ինձ ասում, որովհետեւ ԲԴԽ-ն կազմված է 10 անդամից՝ 5 դատավոր, 5 իրավաբան, ես այնտեղ մեկ ձայնի իրավունք եմ ունենալու: Ինչ որ գնում եմ բուռս հավաքեմ... Նման բան ո՛չ հայտարարել եմ, ո՛չ ասել եմ»:
Հարցին՝ ինչ խնդիրներ է տեսնում դատական համակարգում, նախկին զինդատախազը պատասխանեց. «Ազնվորեն ասեմ: Չեմ հասկանում, երբ, օրինակ, ռազմական հեղաշրջման կոչի մեղադրանքով անձին տանում են որպես խափանման միջոց կալանք կիրառելու, եւ դատարանը նրան բաց է թողնում: Անձեր չեմ ասում: Կամ հսկայական զինվորական արսենալ են հայտնաբերում մեկի մոտ, ուզում են ձերբակալել, կալանավորել, իսկ դատարանը մերժում է»:
Վնգստացող դատավորների տեսնո՞ւմ եք՝ հաջորդ հարցն էր: «Ես չգիտեմ՝ կա՞ն այդպիսիք... դուք մոռանում եք, որ ես 12 տարի էդ համակարգում չեմ եղել, հո ես բլոր դատավորներին անձամբ չեմ ճանաչում»,- պատասխանեց բանախոսը:
Ապագա հնարավոր ԲԴԽ անդամից լրագրողները վերջում հետաքրքրվեցին նաեւ, թե ինչպե՞ս է պատրաստվում աշխատել ԲԴԽ-ում եղած մթնոլորտում: «ԲԴԽ-ի մեծ մասն իմ ուսանողներն են, իմ կոլեգաներն են: Ես այնտեղ որեւէ վատ մթնոլորտ չեմ տեսնում»,- եզրափակեց նա:
Ի դեպ, Ջհանգիրյանի ճեպազրույցից հետո լրագրողների հետ զրույցում «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցն ասաց, որ խմբակցությունը հանդիպման արդյունքում միաձայն որոշում է կայացրել Ջհանգիրյանին առաջադրել ԲԴԽ անդամի թեկնածու:
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունից հրաժարվեցին իրենց վերաբերմունքն արտահայտել Ջհանգիրյանի թեկնածության մասին՝ խոստանալով դա անել վաղվա հանդիպումից հետո: