ՀՀ Կառավարության այսօրվա նիստում արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը 2 նախագծի մասին խոսեց, որոնցից մեկն ընդունվել է նախորդ նիստերի ժամանակ, իսկ մյուսը՝ հեռակա տարբերակով, եւ 2 դեպքում էլ ուղարկվել են ԱԺ։
Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը, ներկայացնելով փաթեթը, ասաց, որ փոփոխություններ են կատարել, որը հնարավորություն կտա մարտական գործողություններին մասնակցած մեր հայրենակիցներին հատուցում ստանալ հիմնադրամից: Մասնավորապես կարգավորել են հետեւյալը. «Հիմա անհայտ բացակայող ճանաչելու համար պետք է, որ մեկ տարի անձի գտնվելու վայրի մասին տեղեկություններ չլինեն: Մենք բացառություն կամ հատուկ կարգավորում ենք սահմանում զինծառայողների համար՝ ռազմական գործողություններով պայմանավորված, այդ ժամկետը կրճատում ենք՝ դարձնելով երեք ամիս: Այն տարածվելու է սեպտեմբերի 27-ից հետո ծագած հարաբերությունների վրա»։
Նախարարը նշեց, թե սա նշանակում է, որ ընտանիքի անդամները կարող են դիմել դատարան անձին անհայտ բացակայող ճանաչելու համար, եւ դատական ակտը օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո դիմել հիմնադրամ՝ անհայտ բացակայող ճանաչելու փաստի հիման վրա հատուցում ստանալու նպատակով:
Բադասյանի խոսքով՝ մյուս փոփոխությունը վերաբերում է նրան, որ դատական ակտից հետո պետք է 6 ամիս անցնի, որ հատուցումը տրամադրվի. «Հիմա այդ ժամկետը եւս կրճատում ենք: Այսինքն՝ եթե հաշվարկում ենք սեպտեմբերի 27-ից, ապա դատական ակտի ուժի մեջ մտնելու պահին այդ 3 ամիսն արդեն անցած կլինի, եւ մեր հայրենակիցները հնարավորություն կունենան հատուցում ստանալու հիմնադրամից: Խոսքը 82 մլն կամ 70 մլն դրամ հատուցման մասին է՝ կախված անձի կարգավիճակից: Դրանից 10 մլն դրամը տրվում է միանվագ, մնացածը՝ 20 տարվա մեջ ամսական կտրվածքով»:
Հաջորդ փոփոխությունը վերաբերում է կամավորականներին, որոնք զորահավաքի գործընթացով չեն անցել. «Գործող օրենքը բաց ունի: Մենք այնպես ենք կարգավորում, որ կամավորականները եւս հնարավորություն ունենան ՊՆ-ի տեղեկանքի հիման վրա դիմել հիմնադրամ ու կրկին հատուցում ստանալ»:
Բադասյանը նաեւ հայտնեց, որ դրոշմանիշային վճարների չափը նախատեսվում է փոփոխել՝ ելնելով աշխատավարձի չափից։