Ֆրանսիային ԵԱՀԿ Մինսկի խմբից հեռացնելու առաջարկով Ադրբեջանի խորհրդարանը դիմել է Կառավարությանը
Ադրբեջանի խորհրդարանը երկրի Կառավարությանն առաջարկել է դիմել Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպությանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կազմից Ֆրանսիային հեռացնելու կապակցությամբ:
Միլի-մեջլիսը նաեւ բողոք է հղել Ֆրանսիայի սենատին՝ նախօրեին Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ ընդունած բանաձեւի կապակցությամբ եւ կոչ արել Կառավարությանը վերանայել Փարիզի հետ քաղաքական եւ տնտեսական կապերը:
Խորհրդարանի խոսնակ Սահիբա Գաֆարովան հայտարարել է, որ «Ադրբեջանի ժողովուրդը կշարունակի բռունցքվել նախագահ Իլհամ Ալիեւի շուրջ եւ ի վիճակի կլինի ճնշել պետության ու ժողովրդի դեմ ուղղված բոլոր կեղտոտ գործողությունները»:
Երեկ երեկոյան Ֆրանսիայի Սենատը 305 կողմ, 1 դեմ ձայնով ընդունել էր Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման անհրաժեշտության մասին բանաձևի նախագիծը:
Բանաձևով օրենսդիրը Ֆրանսիայի Կառավարությանը կոչ է անում ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը և այդ ճանաչումը բանակցությունների գործիք դարձնել՝ կայուն խաղաղության հաստատման համար։
Թեպետ Սենատ ներկայացված բանաձեւն ինքնին իրավական ուժ չունի, խորհրդատվական բնույթի փաստաթուղթ է, եւ Արցախի ճանաչման վերջին խոսքը Ֆրանսիայի Կառավարությանն է լինելու, սակայն պաշտոնական մակարդակում սա լուրջ ձեռքբերում է որակվում Արցախի հարցի միջազգայնացման համար: