Ղրղզստանի նախագահ Սոորոնբայ Ժեենբեկովը հրաժարական է տվել: Այս մասին հայտնել է նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Իր հրաժարականի կապակցությամբ Ժեենբեկովը հանդես է եկել ուղերձով, որով դիմել է ժողովրդին եւ նշել, որ երկրում պահպանվում է լարված իրավիճակը:
«Երեկ Ղրղզստանի խորհրդարանը հաստատել է կառավարության կազմը, ես հրամանագրեր եմ ստորագրել նշանակումների մասին։ Բայց, ցավոք, երկրում լարվածությունն ու ագրեսիան չեն թուլանում։ Իմ անհապաղ հրաժարականի պահանջը շարունակվում է ցուցարարների համար առաջնային մնալ։ Ստեղծված իրավիճակը մոտ է երկկողմ հակամարտության, քանի որ մի կողմից ցուցարարներն են կանգնած, մյուս կողմից՝ իրավապահ մարմինները»,- ասել է Ժեենբեկովն իր ուղերձում՝ հավելելով, որ զինծառայողներն ու իրավապահները պարտավոր են զենք կիրառել պետական կառույցների պաշտպանության համար: Այդ դեպքում արյունահեղությունից հնարավոր չի լինի խուսափել։
«Ինձ համար Ղրղզստանի խաղաղությունը, երկրի ամբողջականությունը, մեր ժողովրդի միասնականությունը եւ հասարակության հանգստությունը վեր են ամեն ինչից։ Ինձ համար ոչինչ ավելի թանկ չէ, քան յուրաքանչյուր հայրենակցի կյանքը։ Ես իշխանությունից չեմ կառչել: Չեմ ուզում Ղրղզստանի պատմության մեջ մնալ որպես այն նախագահը, որը հրամայել է կրակել սեփական քաղաքացիների վրա։ Այդ պատճառով որոշում եմ կայացրել հրաժարական տալ»,- ընդգծել է նախագահը։
Ուղերձի վերջում Ժեենբեկովը կոչ է արել վարչապետին իր կողմնակիցներին դուրս բերել մայրաքաղաքից:
Նշենք, որ երեկ Ղրղզստանի խորհրդարանը կայացած արտահերթ նիստում երկրի վարչապետի պաշտոնում հաստատել էր Սադիր Ժապարովի թեկնածությունը:
Արդեն 10 օր է՝ Ղրղզստանում զանգվածային բողոքի ակցիաներ են սկսվել: Պատճառն այն է, որ քաղաքացիները համաձայն չեն երկրում անցկացված խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքների հետ:
Հոկտեմբերի 5-ից սկսված՝ ցույցերի ժամանակ ցուցարարների եւ ուժայինների միջեւ բախումներից հետո Ղրղզստանի մայրաքաղաքում ցուցարարները գրավել են «Սպիտակ տունը» (խորհրդարանի և նախագահի վարչակազմի շենքը): Դրանից հետո Ղրղզստանի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը քվեարկության արդյունքներն անվավեր է ճանաչել: