Վճռաբեկ դատարանը վարույթ է ընդունել Ռոբերտ Քոչարյանի ազատ արձակման որոշման դեմ կողմերի բողոքները
ՀՀ վճռաբեկ դատարանը վարույթ է ընդունել Մարտի 1-ի գործով ամբաստանյալ Ռոբերտ Քոչարյանի ազատ արձակման որոշման դեմ պաշտպանական, տուժող եւ մեղադրող կողմերի բողոքները:
Այս մասին հայտնում է Քոչարյանի պաշտպանական թիմը՝ նշելով, որ դրա հետ կապված փաստաբանական թիմն առաջիկայում հանդես կգա հայտարարությամբ:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 18-ին ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Արսեն Նիկողոսյանի նախագահությամբ, մասնակի բավարարել էր մոտ մեկ տարի անընդմեջ կալանքի տակ գտնվող Քոչարյանի պաշտպանների դիմումը եւ 2 միլիարդ դրամ գրավի դիմաց ազատ արձակելու որոշում կայացրել: Դատարանի այս որոշումը պաշտպանական կողմը բողոքարկել էր՝ պնդելով, որ չկային հիմքեր՝ Քոչարյանի նկատմամբ առհասարակ որեւէ խափանման միջոց ընտրելու: Գլխավոր դատախազությունը, սակայն, պնդում էր, որ քննության այս փուլում զգալիորեն մեծ են ամբաստանյալի՝ ազատության մեջ լինելու դեպքում քրեական դատավարությանը մասնակցող անձանց վրա անօրինական ազդեցություն գործադրելու միջոցով գործի քննությանը խոչընդոտելու ռիսկերը: Գործով տուժողներ Անդրանիկ Հարությունյանի եւ Սուրեն Հովհաննիսյանի ներկայացուցիչ, փաստաբան Արա Ղարագյոզյանն էլ մեր զրույցում նշել էր, որ գրավի որեւէ չափ ի զորու չէ կանխել Ռոբերտ Քոչարյանի՝ գործի վրա անօրինական ազդեցություն գործադրելու մտավախությունը: