Դե, բա ինքն իրեն հո չի մեղադրելու. Դավիթ Տոնոյանը՝ Ալիեւի հայտարարության մասին
Անկախությունը մարդու հոգուց է սկսվում, այլ ոչ թե սահմանից: Այս մասին «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում լրագրողների հետ զրույցում ասաց պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը:
Նա հայ ժողովրդին մաղթեց ուժ և տոկունություն՝ հաղթահարելու բոլոր փորձությունները, որոնք կանխատեսելի են:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությանը, թե բանակցություններ, որպես այդպիսին, գոյություն չունեն, նախարարն ասաց. «Դե, եթե չեն բանակցում, ուրեմն գոյություն չունեն»: Դիտարկմանը, թե ադրբեջանական կողմը դրա համար մեղադրում է Հայաստանին, Տոնոյանը պատասխանեց. «Դե, բա հո ինքն իրեն չի՞ մեղադրելու: Իրականում ինքն իրեն պետք է մեղադրի, մեղադրում է հայկական կողմին»,- ասաց նա:
Մյուս հարցին, թե հուլիսյան դեպքերից հետո բանակցություններ տարվո՞ւմ են, Տոնոյանը պատասխանեց, որ այսօր չի ցանկանում պատասխանել նմանատիպ հարցերի, բայց վստահեցրեց, որ մենք ուժեղ ենք, տոկուն եւ ունենալու ենք միայն հաղթանակներ: «Անկախության երաշխավորը ոչ միայն հայկական բանակն է, նաեւ՝ ժողովուրդը՝ իր ծոցից ծնված ՀՀ ԶՈՒ-ով»,- ասաց նախարարը:
Նա նաեւ պատասխանեց հարցին, թե արդարացվա՞ծ էին արդյոք Հուլիսյան մարտերից հետո այդքան մարդկանց պարգեւատրումները՝ նշելով՝ միանշանակ: «Ես մաղթում եմ մեր ժողովրդին ուժ եւ տոկունություն՝ հաղթահարելու այն բոլոր փորձությունները, որ կարող են տեղի ունենալ: Ես վստահ եմ, որ մեր ժողովուրդը միայն հաղթանակներ է տանելու, որովհետեւ մեր կամեցածը արդար է»,- եզրափակեց Տոնոյանը: