Արտակարգ դրության փոխարեն կարանտին սահմանող օրենսդրական փաթեթն առաջին ընթերցմամբ ընդունվեց. փոխնախարարի պարզաբանումները
80 կողմ, 28 դեմ, 0 ձեռնպահ ձայներով Ազգային ժողովն այսօր առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Հայաստանի Հանրապետության բնակչության սանիտարահամաճարակային անվտանգության ապահովման մասին» օրենքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագծերի փաթեթը:
Սեպտեմբերի 12-ին ավարտվող արտակարգ դրությունից հետո, ըստ այս փաթեթի, Կառավարությունն առաջարկում է անհրաժեշտության դեպքում սահմանել կարանտին։ Դա հնարավորություն կտա արգելել կամ սահմանափակել հավաքներն ու այլ միջոցառումները, կրթական հաստատությունների գործունեությունը։
Քվեարկությունից առաջ նախագծի զեկուցող, արդարադատության փոխնախարար Ռաֆիկ Գրիգորյանն ասաց, որ այս նախագծի ընդունման պարագայում դիմակ դնելու հետ կապված ներկայում գործող կարգավորումները կշարունակվեն, այս փաթեթի ընդունումը չի նշանակում, որ դիմակների հետ կապված սահմանափակումները պետք է հանվեն:
Խոսելով կանոնավոր ավիափոխադրումների մասին՝ փոխնախարարը նշեց, որ Կառավարությունը գնում է կանոնավոր ուղեւորափոխադրումները վերականգնելու ճանապարհով, բանակցում է ուղեւորափոխադրումները վերականգնելու ուղղությամբ: Նա նշեց՝ քանի որ համաճարակային իրավիճակը բարելավվում է մեր երկրում, ուստի բանակցություններ են տարվում, որ արտասահմանյան երկրները մեր քաղաքացիների մուտքը թույլատրեն:
Նշենք, որ այս նախագծի երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումը եւս պետք է կազմակերպվի այսօր: Առաջիկա 3 ժամերի ընթացքում պատգամավորները կարող են ներկայացնել գրավոր առաջարկներ, այնուհետեւ պետա-իրավական հարցերի հանձնաժողովը կունենա 3 ժամ՝ եզրակացության համար: