«Կարմիր Խաչ»-ի ներկայացուցիչներն առայժմ չեն այցելել Գուրգեն Ալավերդյանին. ԱԳՆ խոսնակ
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանն այսօրվա ասուլիսի ժամանակ հայտնեց, որ «Կարմիր Խաչ»-ի ներկայացուցիչներն առայժմ չեն այցելել Ադրբեջանում գտնվող մեր զինծառայողին: Նա շեշտեց, որ այս պահին աշխատանքներն իրականացվում են Բաքվի «Կարմիր խաչ»-ի գրասենյակի հետ հանդիպումը կազմակերպելու ուղղությամբ, սակայն հաշվի առնելով հարցի զգայունությունը՝ զերծ մնաց այլ մանրամասներ հայտնելուց:
Միեւնույն ժամանակ Նաղդալյանը հայտնեց, որ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որով դատապարտել է Ադրբեջանի իրավասության ներքո հայտնված սպա Գուրգեն Ալավերդյանի նկատմամբ կիրառվող նվաստացուցիչ վերաբերմունքը:
Հարցին, թե հնարավո՞ր է կիրառել ռազմագերիների՝ «Բոլորը բոլորի դիմաց փոխանակելու ձեւաչափը, Նաղդալյանը պատասխանեց, որ Հայաստանում ռազմագերիներ չկան: «Ադրբեջանում մտացածին մեղադրանքներ են առաջադրվում Ադրբեջանի տարածքում հայտնված ՀՀ քաղաքացիների նկատմամբ, որոնք դեռեւս չպարզված հանգամանքներում են հայտնվել Ադրբեջանի իրավասության ներքո»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ Հայաստանի քաղաքացիներն Ադրբեջանում որեւէ հանցագործություն չեն իրականացրել, եւ նրանց հանդեպ շինծու քրեական գործերի հարուցումը միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում է:
Խոսնակի փոխանցմամբ՝ միայն այս տարվա ընթացքում Հայաստանի իրավասության ներքո է հայտնվել Ադրբեջանի 2 քաղաքացի, եւ, ի տարբերություն Ադրբեջանի, Հայաստանն իր տարածքում հայտնված Ադրբեջանի քաղաքացիների նկատմամբ չի իրականացնում քրեական հետապնդում, չի դարձնում ռազմագերի եւ լիարժեքորեն հարգում է նրանց իրավունքներն ու արժանապատվությունը:
«Իսկ Ադրբեջանը փորձում է հետ վերցնել իր 2 մարդասպաններին, որոնք իրենց պատիժը կրում են Արցախում՝ Արցախի քաղաքացի, անչափահաս Սմբատ Ցականյանի սպանության համար: Անչափահասին կյանքից զրկելը ծանր հանցագործություն է բոլոր հասարակություններում, անկախ նրանից, թե այդ հանցագործությունը որտեղ է տեղի ունեցել»,- ընդգծեց Նաղդալյանը:
Նշենք, որ օգոստոսի 22-ին՝ ժամը 19:30-ի սահմաններում, մարտական հենակետը ստուգելու նպատակով ՀՀ զինված ուժերի սպա Գուրգեն Ալավերդյանը եղանակային խիստ անբարենպաստ պայմանների պատճառով մոլորվել եւ հայտնվել է ադրբեջանական կողմում: Ադրբեջանում նրան մի քանի հոդվածներով մեղադրանք է առաջադրվել: