Մեր տրիաժ կենտրոն հայտնած եւ տանը սպասող քաղաքացի արդեն մի քանի օր է՝ չունենք։ Ամենօրյա վիճակագրությունը բացասական միտում ցույց չի տալիս։ ՀՀ Կառավարության այսօրվա նիստում այս մասին հայտարարեց առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը՝ արձագանքելով վարչապետի այն հարցին, թե ինչպիսին է առողջապահական համակարգի ծանրաբեռնվածությունն այս պահին։
«Շատ փոքր թիվ ունենք այն քաղաքացիների, որոնց մոտ հաստատվել է կորոնավիրուսը, եւ նրանք պետք է տեղափոխվեն կորոնավիրուսով զբաղվող հիվանդանոցներ, նրանց թիվը առավոտյան ժամը 09։00-ի դրությամբ 13 է։ Համակարգի ծանրաբեռնվածությունը, իհարկե, մնում է լարված այնքանով, որ այս նոր մարտահրավերը դեռ մեծ ռիսկ է պարունակում բոլորիս համար։ Մենք պետք է շարունակենք բոլոր ծավալված հիվանդանոցների ինտենսիվ աշխատանքը եւ նաեւ շարունակենք ծավալումը: Դեռ նոր ծավալումներ լինելու են մոտակա թե՛ շաբաթներին, թե՛ ամիսներին։ Եթե 2 բառով ասեմ, վիճակը մնում է կայուն, բայց՝ ծանր, այսինքն՝ բացասական միտում չկա, բայց նաեւ էական դրական միտում էլ չկա»,- հայտարարեց Թորոսյանը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ արձանագրեց, որ վերջին շրջանում ծավալվել են Սպիտակում, Մարտունիում։ Առաջիկայում սպասում են վերակենդանացման նոր բաժանմունքների բացում Էրեբունի բժշկական կենտրոնում, «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնում։
Արձագանքելով Թորոսյանն ասաց. «Պարո՛ն վարչապետ, Սպիտակը ամբողջությամբ արդեն ծավալված է, եւ 120 մահճակալը գրեթե ամբողջությամբ զբաղված է։ Մարտունու բժշկական կենտրոնի ծավալումը գրեթե վերջնական է, մի քանի տեխնիկական հարց կար, մոտ օրերս վերջնական տեղի կունենա։ Վերակենդանացման բաժանմունքների առումով մենք ունենք 3 սպասվող՝ «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ», Միքայելյան վիրաբուժության եւ Էրեբունի բժշկական կենտրոնում։ Ես Էրեբունի բժշկական կենտրոնի վերակենդանացման բաժանմունք եմ երեկ այցելել, այն գրեթե պատրաստ է։ 1 շաբաթից կծավալվի ամբողջությամբ, դա թույլ կտա ընդհանուր պրոֆիլի բոլոր պացիենտներին տեղափոխել այդ նոր բացվող, բայց հարաբերականորեն ավելի փոքր վերակենդանացման բաժանմունք՝ մոտ 25 մահճակալանոց եւ գործող այս պահին մոտ 50 մահճակալանոց վերակենդանացման բաժանմունքն ամբողջությամբ տրամադրել կորոնավիրուսային հիվանդությանը»։
Նախարարի խոսքով՝ «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» եւ Միքայելյան վիրաբուժության ինստիտուտի ծավալումը հավանաբար շատ արագ չի լինի, որովհետեւ լայնածավալ շինարարական աշխատանքներ են ընթանում, եւ դրանք զրոյից են ստեղծվում։
«Մեր նախնական թիրախային ժամկետները օգոստոսի կես, մինչեւ սեպտեմբեր է։ Եվ եթե ենթադրենք, որ նաեւ ամբողջ աշխարհում ակնկալվում է, այդ թվում՝ դեպքերի աշնանային աճ, ապա դա շատ տեղին կլինի՝ ի սպասում այդ աճի»,- նշեց Թորոսյանը:
Վարչապետը հայտարարեց, որ այս ընթացքում ծավալել են ռեկորդային թվով թթվածնային կոնցենտրատով մահճակալներ. 1488 այդպիսի մահճակալ կա, ինչը շատ կարեւոր է կորոնավիրուսի բուժման համար. «Նաեւ, այո՛, վերակենդանացման բաժանմունքների ստեղծումը նույնպես շատ կարեւոր է, որովհետեւ, ցավոք սրտի, աշխարհի միտումներն այնպիսին են, որ դեռեւս չկա որեւէ տվյալ, որ այս համաճարակը գնում է անկման։ Իհարկե, մենք Հայաստանում պիտի առավելագույնն անենք՝ դա իրականացնելու համար, բայց պետք է նաեւ հասկանանք, որ աշխարհից կտրված չենք»։
Նիկոլ Փաշինյանը նաեւ արձագանքեց Կառավարության նախորդ նիստից հետո ծավալված այն քննարկումներին, թե ինչպես է ստացվում, որ պատվաստանյութ չկա, բայց ՀՀ Կառավարությունն ու առողջապահության նախարարությունը բանակցում են պատվաստանյութ ձեռք բերելու համար։
«Ուզում եմ պարզաբանել՝ քանի որ ամբողջ աշխարհը սպասում է պատվաստանյութի, մարդիկ գոյություն չունեցող, սակայն սպասվող պատվաստանյութի ձեռքբերման համար հերթ են կանգնում, ու, ըստ էության, հիմա կան երկրներ, որոնք, ըստ էության, արդեն իրականացրել են գնում, այսինքն՝ գումար են փոխանցել եւ ահռելի քանակությամբ այդ ապագա պատվաստանյութը ձեռք բերել։ Դա նաեւ մտավախություններ է առաջացնում, որ պատվաստանյութի ստեղծման պահից խմբաքանակներն ամբողջությամբ կհայտնվեն մի քանի երկրների տրամադրության տակ, եւ մեխանիզմներ են մտածվում, թե ինչ անել, որպեսզի դա տեղի չունենա»,- ասաց վարչապետը։
Իր հերթին Արսեն Թորոսյանն ասաց, որ իրականում բազմաթիվ պատվաստանյութեր կան. «Խոսքը վերջնական հաստատում ստանալու մասին է, ավելին ասեմ՝ ընկերություններ կան, որ արդեն տասնյակ հազարներով դրանք արտադրել են։ Այստեղ խոսքը միայն հաստատում ստանալուց հետո արագ բաշխման մասին է, ոչ թե այդ ապրանքների լինել կամ չլինելու»։