«Այբ»-ի հետ կապված մեծ խնդիրներ կան, հանձնել ենք այն համապատասխան մարմիններին․ Արայիկ Հարությունյան
2 տարի առաջ ձեր ֆեյսբուքյան էջում հայտարարեցիք, որ «Այբ» հիմնադրամի եւ «Այբ» դպրոցի հիմնադիրներից Տեր Մեսրոպ քահանա Արամյանը կրթությանն ամենաշատ վնաս հասցրած մարդկանցից է եւ խոստացաք «Այբ»-ի աուդիտ հայտարարել։ Այս մասին այսօր Աժ-ում Կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանին ասաց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աննա Կոստանյանը։ Նա հարցրեց, թե կայացե՞լ է արդյոք այդ աուդիտը, եւ ի՞նչ տեղեկություններ կան։
«Մեր հարցուպատասխանները սերիալի են նմանվում, ես կաշխատեմ այնպես անել, որ այդ սերիալը որակով լինի, կխնդրեմ նաեւ նույնն էլ դուք անեք»,- ասաց նախարարը։ Նա ընդգծեց, որ Տեր Մեսրոպի գործունեության հետ կապված արել է քաղաքական հայտարարություն։ Ինչ վերաբերում է «Այբ»-ի գործունեությանը, նախարարն ասաց, որ ունի նոր խորհրդական, որն ուժային կառույցներում ունի բավականին մեծ փորձ, եւ նմանատիպ բարդ գործերը նրան է հանձնարարել։ «Վերջերս նա զեկուցեց, որ իրոք մեծ խնդիրներ կան, թեպետ եւ նախկինում էլ ուսումնասիրվել էր, հիմա էլ համապաստախան մարմիններին ենք դա հանձնել։ Գուցե մի քիչ ուշացել է «Այբ»-ի հետ կապված իմ գործունեությունը, եւ իմ պահվածքը պայմանավորված է եղել նաեւ «Այբ»-ի ներսում գոյություն ունեցող որոշակի խնդիրներով, եւ ես չէի ուզում, որ նախարարությունն ու անձամբ ես ներքին խմորումների մաս դառնայինք՝ այս կամ այն կողմ հրահրելով զարգացումները»,- ասաց Հարությունյանը՝ հավելելով՝ կարծում է, որ որեւէ չբացահայտված խախտում, այնուամենայնիվ, չի լինի։