Երկուշաբթի օրվանից տեղաշարժման թերթիկների անհրաժեշտություն չի լինելու։ Այս մասին այսօր ՀՀ Կառավարության մամուլի կենտրոնում ասաց էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Վարոս Սիմոնյանը։
Անդրադառնալով հարցին, թե ե՞րբ է նախատեսվում գործարկել հանրային տրանսպորտը, եւ ինչպե՞ս են դրանց գործարկվելու դեպքում պահպանվելու անվտանգության կանոնները՝ Սիմոնյանը պատասխանեց. «Երբ որոշում կայացվի հանրային տրանսպորտի հետ կապված, զուգահեռաբար նաեւ ուժի մեջ կմտնի հանրային տրանսպորտից օգտվելու կանոնները եւ համապատասխան ուղեցույցը, որոնք թույլ կտան ճիշտ ձեւով շահագործել եւ ապահովել հնարավորինս անվտանգ երթեւեկություն համավարակի տարածման հետ կապված»։
Նրա խոսքով՝ այս փուլում սահմանափակված է մնում հանրային տրանսպորտը, քանի որ այն շատ բարձր ռիսկայնություն ունեցող տնտեսական գործունեության տեսակ է, որը թույլ է տալիս շատ արագ կերպով համավարակի տարածումը։
«Մեր բոլոր գործողություններն ուղղված են եղել եւ շարունակում են մնալ համավարակի տարածման շղթան կոտրելուն»,- ասաց Սիմոնյանը։
Անդրադառնալով հարցին, թե միջմարզային տրանսպորտը արդյոք գործելո՞ւ է, փոխնախարարը բացասական պատասխան տվեց։
«Հանրային տրանսպորտը փակ է լինելու, եւ կախված նրանից, թե այս մի քանի օրերին կամ մեկ շաբաթից ինչ իրավիճակ կունենանք, ամեն պահի հնարավոր է, որ նոր որոշում կայացվի»,- ասաց նա։