Այսօր ԱԺ-ում Կառավարության նախաձեռնությամբ հրավիրվել է արտահերթ նիստ։ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը հայտարարեց, որ օրակարգում ընդգրկված հարցերը պետք է քննարկվեն եւ քվեարկվեն 2 ընթերցմամբ՝ նիստը նախաձեռնողի սահմանած կարգով։
Առողջապահության նախարարի տեղակալ Անահիտ Ավանեսյանը ներկայացրեց օրակարգում ընդգրկված օրենքի 2 նախագիծը։ Առաջինը «Դեղերի մասին օրենքում փոփոխություն կատարելու» նախագիծն է։ Ավանեսյանն ասաց՝ քանի որ արտակարգ դրության սահմանմամբ սահմանափակվել է ՀՀ-ում անձանց տեղաշարժի եւ պետական կառավարման համակարգի մարմինների հետ անմիջական շփում պարունակող գործողությունները, նշանակում է, որ խոչընդոտ է առաջանում դեղերի մեծածախ իրականացման, լիցենզավորման գործընթացի կազմակերպման հարցում։ «Ապրիլի 15-ին ուժի մեջ կմտնի պարտադիր լիցենզավորման պահանջը, եւ տնտեսվարողները խնդիր կունենան»,- ասաց նա։ Նախագծով առաջարկվում է երկարաձգել այս ժամկետը. եռամսյա ժամկետ սահմանելու փոխարեն դարձնել յոթամսյա։
Երկրորդ նախագծով առաջարկվում է «Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման» եւ «Լիցենզավորման» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին նախագծերի փաթեթները։ Վերոնշյալներից առաջին նախագծի ընդունման անհրաժեշտությունը Ավանեսյանը ներկայացրեց այսպես․ «ՀՀ-ում կորոնավիրուսային հիվանդության տարածման ծավալների մեծացման հետեւանքով անհրաժեշտություն է առաջացել բժշկական օգնության եւ սպասարկման ծառայությունների մատուցման համար իրենց լիցենզիայով չնախատեսված բժշկական օգնություն եւ սպասարկում իրականացնող բժշկական կազմակերպությունների գործողությունների կարողությունների օգտագործումը, ինչպես նաեւ այլ բուժաշխատողների, այդ թվում՝ կլինիկական օրդինատուրայի ավարտական կուրսերի ուսանողների՝ կորոնավիրուսային հիվանդությամբ ախտահարված անձանց բժշկական օգնության եւ սպասարկման ծառայությունների մատուցմանը ներգրավումը»։
Նրա խոսքով՝ նախագծի ընդունմամբ ակնկալվում է ՀՀ-ում կորոնավիրուսային հիվանդությամբ ախտահարված անձանց սպասարկման համար լրացուցիչ մահճակալային ֆոնդ ծավալել եւ վերապատրաստման արդյունքում ներգրավել լրացուցիչ մասնագետների: