Ներկա դրությամբ որոշ ներմարզային եւ ներհամայնքային երթուղիներ գործում են։ Այս մասին այսօր ՀՀ կառավարության մամուլի կենտրոնում ասաց տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների փոխնախարար Արմեն Սիմոնյանը։
Նա նշեց, որ ներմարզային երթուղիները գործում են Շիրակի, Լոռու, Սյունիքի եւ Կոտայքի մարզերում, իսկ ներհամայնքային երթուղիները՝ Գեղարքունիքի, Լոռու, Տավուշի, Շիրակի, Լոռու եւ Կոտայքի մարզերում։
«Այսօր նախատեսվում է որոշակի փոփոխություններ իրականացնել պարետի որոշման մեջ։ Ըստ այդմ՝ պարետի որոշմամբ պլանավորվում է արգելել նաեւ ներմարզային ուղեւորափոխադրումները»,- ասաց փոխնախարարը։
Խոսելով ավիացիայի ոլորտի մասին՝ Սիմոնյանն ասաց. «Այսօրվա դրությամբ գործում են 4 ռուսական եւ 1 բելառուսական ընկերություն։ Ուղեւորահոսքը բավականին ընկել է այս ոլորտում. եթե մարտի 8-ի դրությամբ ունեինք մոտ 6 հազար ուղեւոր, ապա այսօրվա դրությամբ մոտ 800 ուղեւոր է մնացել։»։
Անդրադառնալով երկաթուղային տրանսպորտին՝ նա նշեց, որ երկաթուղին ամբողջությամբ աշխատում է նույն ռեժիմով. «Բացառություն է կազմում ուրբաթ, շաբաթ եւ կիրակի օրերին արագընթաց գնացքի աշխատանքը Երեւան-Գյումրի։ Քանի որ ուղեւորահոսք ընդհանրապես չկա, այսօրվանից դադարեցվում է»։