Դատախազն առարկեց Սանասարյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու դեմ. դատարանը հեռացավ խորհրդակցական սենյակ
Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանում Դավիթ Սանասարյանի եւ մյուսների գործով դատական նիստին մեղադրող դատախազ Գեւորգ Սարգսյանն առարկեց Սանասարյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու միջնորդության դեմ՝ այն որակելով անհիմն եւ խնդրելով մերժել:
Հիշեցնենք՝ Սանասարյանի պաշտպանները միջնորդել են դադարեցնել իրենց պաշտպանյալի նկատմամբ հարուցված քրեական հետապնդումը՝ հիմքում դնելով այն հանգամանքը, որ գործով նախաքննությունն իրականացվել է քրեադատավարական էական խախտումներով եւ ոչ այն մարմնում, որում ենթակա էր իրականացման: Մասնավորապես, պաշտպան Իննեսա Պետրոսյանը նշել էր, որ, ըստ «Պետական համակարգի մասին օրենք»-ի 5-րդ հոդվածի, ՊՎԾ-ի ղեկավարը եւ նրա տեղակալները հանդիսանում են գործադիր իշխանության մաս, իսկ Քրեական դատավարության օրենսգրքի 190-րդ հոդվածն ասում է, որ ՀՀ օրենսդիր, գործադիր եւ դատական իշխանության մարմինների ղեկավար աշխատողների, պետական ծառայություն իրականացնող անձանց՝ իրենց պաշտոնեական դիրքի կապակցությամբ հանցակցությամբ կամ նրանց կատարած հանցագործությունների վերաբերյալ քրեական գործերով նախաքննությունն իրականացվում է ոչ թե ԱԱԾ-ում, այլ ՀՔԾ-ում»:
Դատախազ Գեւորգ Սարգսյանը, առարկելով միջնորդության դեմ, դարձյալ հղում կատարեց Քրեական դատավարության օրենսգրքի 190-րդ հոդվածին՝ ասելով, որ նախաքննությունն օրենսդիր, գործադիր եւ դատական իշխանության ղեկավար անձանց վերաբերյալ կատարում է ՀՔԾ-ն. «Սակայն նույն օրենսգրքով սահմանված է, թե ովքեր են օրենսդիր, գործադիր եւ դատական իշխանության ղեկավարները, եւ դրանց մեջ ՊՎԾ ղեկավարը նշված չէ»: Դատախազը պնդեց՝ քրեադատավարական առումով այդ սուբյեկտը նախատեսված չէ, բայց եթե նույնիսկ նախատեսված լիներ, խախտում դարձյալ չէր լինի. «Քրեական դատավարության օրենսգրքի 53-րդ հոդվածն էլ սահմանում է, որ դատախազն ունի բացառիկ լիազորություն՝ ցանկացած քրեական գործ հետաքննության մարմնից վերցնելու եւ հանձնելու նախաքննության մարմնին կամ նախաքննության մի մարմնից հանձնելու մեկ այլ մարմին»: Սարգսյանի խոսքով՝ հենց դա էլ արվել է այս դեպքում՝ քրեական գործով նախաքննությունը հանձնարարվելով ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտին:
Լսելով կողմերին՝ նախագահող դատավոր Դավիթ Բալայանը հեռացավ խորհրդակցական սենյակ՝ որոշում կայացնելու: Այն կհրապարակվի կես ժամից: