Չի լինելու վնասի փոխհատուցում այն տնտեսությունների համար, որոնք չեն օգտվի ապահովագրման հնարավորությունից. Խաչատրյան
Հիմա, երբ կա գյուղատնտեսության ապահովագրություն, չի լինելու վնասի փոխհատուցում այն տնտեսությունների համար, որոնք չեն օգտվի ապահովագրման հնարավորությունից: Այս մասին այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը:
Խաչատրյանը նշեց, որ 2019-ին 6 մարզերում մեկնարկել է գյուղատնտեսության ապահովագրության ծրագիրը՝ Արագածոտնում, Արարատում, Արմավիրում, Վայոց ձորում, Կոտայքում եւ Տավուշում: Ապահովագրությունը վերաբերում է խաղողի եւ ծիրանի բերքին:
Խաչատրյանի խոսքով՝ 3 դեպքերում՝ կարկուտ, ցրտահարություն եւ հրդեհ, որքան ապահովագրվողն է վճարում ապահովագրավճարը, նույնքան էլ վճարում է կառավարությունը: Իսկ եթե ապահովագրվում է երկու ռիսկից, կառավարության մասնակցությունը դառնում է 60 տոկոս: Մենք ունենք արդեն 100 դիմումներ, որոնք ընթացքի մեջ են: Կարծում ենք, որ մինչեւ փետրվարի վերջ այդ թիվը կմեծանա»,- ասաց նախարարը:
Խաչատրյանը նշեց, որ կառավարությունը նախկինում գյուղացիական տնտեսություններին հասցված վնասի մի փոքր մասը փոխհատուցում էր՝ մոտ 4-5 տոկոսի չափով. «Հիմա մենք փոխել ենք հատուցման եղանակը, հիմա հատուցում ենք ոչ թե այն ժամանակ, երբ վնասը տեղի է ունենում, այլ աջակցում ենք, որ գյուղացին ապահովագրի իր ռիսկը»: