ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում հավանություն տվեց «Հասարակական կազմակերպությունների մասին» օրենքի փոփոխություններին, որով նախատեսվում է, որ բոլոր ՀԿ-ները պետք է տարեկան հաշվետվություններ ներկայացնեն:
Հարցը ներկայացրեց ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը: Նա նշեց, որ գործող կարգավորումներով տարեկան հաշվետվություն ներկայացնելու պարտավորություն ունեն միայն այն կազմակերպությունները, որոնք ֆինանսավորվել են հանրային միջոցներից:
«Բարձր հաշվետվողականություն ապահովելու նպատակով այդ սահմանափակումը հանում ենք եւ այսուհետ առաջարկում ենք, որ բոլոր ՀԿ-ները հրապարակեն տարեկան հաշվետվություն՝ անկախ նրանից, թե միջոցներն ինչ աղբյուրներից են ստացել»,- ասաց ՊԵԿ նախագահը:
Անանյանի խոսքով՝ եթե ՀԿ-ի միջոցները հանրային աղբյուրներից չեն, նրանք պետք է հրապարակեն իրենց ծրագրերը՝ առանց մատնանշելու այդ միջոցների աղբյուրները: Նա նշեց, որ այս կարգավորմամբ հայաստանյան իրականությունը բերում են միջազգային ստանդարտների: