Լարված իրավիճակ ԿԳՄՍ նախարարության շենքի դիմաց. ՀՅԴ ՀԵՄ-ի երիտասարդները փորձում են շենք մտնել
ժ. 16.45 - Ոստիկանության աշխատակիցները ուժի գործադրմամբ դուրս հանեցին բողոքի ակցիայի մասնակիցներին: Նրանք նախարարության մասնաշենք մուտք գործած երիտասարդներին 5 րոպե ժամանակ տրամադրեցին՝ լքելու տարածքը, քանի որ, նրանց խոսքով, «Հավաքների ազատության մասին» օրենքում հստակ նշված է, որ չի կարելի արգելափակել շինությունների մուտքերը: Տեսնելով, որ մասնակիցները չեն հեռանում՝ ոստիկանները սկսեցին կոշտ միջամտությունների դիմել: Այս պահին մասնաշենքի դիմաց լարված իրավիճակը շարունակվում է, երիտասարդները փորձում են ներս մտնել, իսկ ոստիկանները նրանց թույլ չեն տալիս:
ժ.16.37 - ՀՅԴ Հայաստանի երիտասարդական միության անդամները կրկին հավաքվել են Կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարության շենքի առաջ. երիտասարդները պահանջում են նախարար Արայիկ Հարությունյանի հետ հանդիպում եւ ապա նրա հրաժարականը:
Այսօր՝ ժամը 15:00-ին, բողոքի ակցիայի մասնակիցները, հավաքվելով շենքի առաջ, կես ժամ են տվել նախարարին, որպեսզի հանդիպի իրենց՝ քննարկելու իրենց մտահոգող կրթական խնդիրները: Ստանալով պատասխան, որ հանդիպման համար կա հատուկ ընթացակարգ՝ երիտասարդները կտրուկ գործողությունների դիմեցին՝ ճեղքելով ոստիկանական պատը: Նրանք այժմ գտնվում են ԿԳՄՍ նախարարության մասնաշենքի դռների մոտ, որտեղ ոստիկանական խումբը թույլ չի տալիս ավելի առաջ գնալ:
Նախարարության շենքը շարունակում է մնալ արգելափակված: Հավաքի մասնակիցների պահանջը վերափոխվել է նախարարի հրաժարականի պահանջի: Նրանք վանկարկում են. «Արայի՛կ, հեռացի՛ր» եւ նշում, որ ստեղծված իրավիճակի միակ մեղավորը Արայիկ Հարությունյանն է, իսկ իրենք այս քայլին ստիպված են հասել, քանի որ նախարարության արհամարհական վերաբերմունքին են արժանացել:
Հիշեցնենք, որ շաբաթներ շարունակ ՀՅԴ ՀԵՄ անդամները նստացույց էին անում ԿԳՄՍ նախարարության դիմաց՝ պահանջելով նախարար Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականը։ Բողոքի ակցիայի պատճառը մասնավորապես «Բարձրագույն կրթության եւ գիտության մասին» օրենքի նախագիծն էր, որով նախատեսվում է բուհերում հայագիտական առարկաների ուսուցումը դարձնել ոչ պարտադիր։