Եթե Հայաստանում կոռուպցիա չկա, ինչո՞ւ առողջապահության փոխնախարարը ձերբակալվեց, ՊՎԾ պետի նկատմամբ ինչո՞ւ քրեական գործ հարուցվեց: Այս մասին այսօր Ազատության հրապարակում ՀՅԴ-ի «Զարգանալու ենք չզիջելով՝ Լրջացե՛ք» կարգախոսով հանրահավաքի ժամանակ ասաց ՀՅԴ անդամ, գյուղատնտեսության նախկին նախարար Արթուր Խաչատրյանը:
«Օլիգարխին խոշոր սեփականատեր փոխելով՝ դրանից էությունը չի փոխվում: Եթե կա կոռուպցիա, եթե կա օլիգարխիա, տնտեսությունը չի զարգանա: Բայց կոռուպցիայի եւ օլիգարխիայի վերացումը չի երաշխավորում տնտեսական զարգացումը: Դրա համար ակտիվ տնտեսական քաղաքականություն է պետք իրականացնել: Ասում են՝ աղքատությունը գլխիդ մեջ է, ուրեմն եթե մարդ անցյալ տարի աղքատ էր, իշխանություններն էիր մեղավոր, եթե մարդ այսօր է աղքատ, աղքատությունը գլխի մեջ է: Ազնի՞վ է դա:
Ասում են՝ Հայաստանում իրականացնում ենք բարձր աշխատավարձերի քաղաքականություն, Հայաստանը պետք է լինի հարուստների երկիր, Հայաստանը պետք է լինի բարձրագույն կրթություն ունեցող ու երեք լեզվով խոսողների երկիր: Իսկ բանվորնե՞րը, արհեստավորնե՞րը, գյուղացինե՞րը: Նրանք երկիր չպե՞տք է ունենան: Ի՞նչ է, հող մշակելը նվազ պատվաբեր գո՞րծ է, քան կայքում գրելը: Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ` Հայաստանը ժողովրդավարական, սոցիալական, իրավական պետություն է: Սոցիալական պետությունն ապահովում է իր քաղաքացիների տնտեսական և սոցիալական բարեկեցությունը: Նրան է վերապահվում իր քաղաքացիների սոցիալ-տնտեսական բարեկեցության խթանման առանցքային դերը՝ հիմնված հնարավորությունների հավասարության, եկամուտների վերաբաշխման և բարեկեցիկ կյանքի նվազագույն պայմաններն ինքնուրույն ապահովել անկարող անձանց պետական աջակցության սկզբունքների վրա: Սոցիալական պետություն չեն կառուցում՝ լոկ մի խումբ շահառուների նպաստները բարձրացնելով: Սոցիալական պետությունը վարում է ներառական տնտեսական աճի քաղաքականություն, երբ ազգային արդյունքն արդար կերպով բաշխվում է հասարակության անդամների միջև: Ներառական տնտեսական աճը, մեր կառավարության պատկերացմամբ, եկամտահարկի սանդղակի հարթեցումն է, որն է՛լ ավելի կխորացնի հարուստների ու աղքատների միջև անդունդը»,- ասաց Խաչատրյանը:
Խաչատրյանից հետո դարձյալ ելույթ ունեցավ Գեղամ Մանուկյանը՝ նշելով՝ թշնամիներ մի փնտրեք մեր երկրում. «Եթե մենք թշնամի ունենք, ապա սահմանի այն կողմ է՝ արեւմուտք եւ արեւելք: Թշնամին այնտեղ է, որոնց ղեկավարին բավականին բարեկիրթ գնահատական էիք տվել: Թշնամության այս փնտրտուքի մեջ սահմաններն անցել են այլեւս: Թշնամին դավադիր է, թշնամին գործակալ է: Ամբողջ բանակի հրամանատարությանը ուզում են տանել քավարան՝ ապրիլյան պատերազմի քննության անվան տակ: Ապրիլյան պատերազմի հետաքննությունը շոու չէ, հրապարակների ելույթի բան չէ: Շոու մի արեք, ձեզ չեն ներելու: 1 տարի առաջ Նիկոլ Փաշինյանի մեկնած ձեռքը Դաշնակցությունը բռնեց, բայց Փաշինյանի մեկնած ձեռքը, ոչ թե նրա կողքի եղածների: Բռնեց՝ հույս ունենալով, որ վարչապետն իրեն կզգա Հայաստանի վարչապետ, հայ ժողովրդի վարչապետ: Ցավոք, 1 տարվա ընթացքում մենք ականատես ենք լինում՝ մեր երկրում թշնամիներ են փնտրում»:
ՀՅԴ ԳՄ անդամ Լիլիթ Գալստյանն իր ելույթում ասաց, որ ամենասարսափելին այն է, որ թշնամիներ ու դավադիրներ փնտրելու ագրեսիվ մոլուցքն ընդհուպ հասավ Արցախ. «Դաշնակցության քաղաքական ինքնությունը հստակ է` մերը երկիրն է ու պետությունը, մենք բարդույթներ չունենք, մենք պարտավոր ենք զգուշացնել, կասեցնել այն ընթացքն ու վարքագիծը, որը երկիրը տանում է ցնցումների, արկածախնդրության, կորուստների ճանապարհով։ Ձեզ ոչ ոք չի տվել այդ իրավունքը: Լրջացե'ք»:
ՀՅԴ ԳՄ անդամ Տարոն Տոնոյանը նշեց, որ չկա սեր եւ հանդուրժողականություն եւ կա բացահայտ ատելության մթնոլորտ. «Պետք է ասեմ, որ այդ արհեստական ստեղծված ատելության մթնոլորտը սերմանվում է իշխանությունների կողմից: Դա արվում է մտածված: Հայտարարում ենք, որ Դաշնակցությունն այլեւս ունի իր օրակարգը: Մեր օրակարգն է՝ լինել առանցքային ընդդիմություն, շտկել իշխանության սխալները, թույլ չտալ Ռուբիկոնը անցնելու: Այսօր մենք եկել ենք դեղին քարտերով, մենք այդ հնարավորությունը ունենք կասեցնելու: Դաշնակցությունը դավադիր չի նստում եւ սպասում, որ ձախողվի այս իշխանությունները, որովհետեւ այս իշխանությունների ձախողովումը մեր ժողովրդի, մեր պետության ձախողումն է»: