Ղեկավարվելով «Նորմատիվ իրավական ակտերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 33-րդ հոդվածով` Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունն այսօրվա նիստում որոշեց կառավարության 2014 թվականի հունվարի 30-ի ««Պետական նպաստների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի կիրարկումն ապահովելու մասին» որոշման մեջ կատարել լրացումներ ու փոփոխություններ, որով ներդրվելու է նոր մեխանիզմ` գյուղատնտեսական սեզոնային ժամանակավոր աշխատանք կատարող անձանց ընտանիքներին այդ աշխատանքի պատճառով ընտանեկան կամ սոցիալական նպաստից չզրկելու վերաբերյալ:
Նախագիծն ընդունվելու դեպքում գյուղատնտեսական սեզոնային ժամանակավոր աշխատանք իրականացնող անձանց ընտանիքները այդ աշխատանքը կատարելու պատճառով չեն զրկվի սոցիալական աջակցության պետական ծրագրերից օգտվելու հնարավորությունից:
Նախագիծը ներկայացրեց աշխատանքի եւ սոցիալական հարցրի նախարար Զարուհի Բաթոյանը՝ նշելով, որ նախագծի մշակումը պայմանավորված է ՀՀ կառավարության 2018 թվականի փետրվարի 19-ին վարչապետի հանձնարարականի կատարումն ապահովելու անհրաժեշտությամբ: Մասնավորապես ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարին հանձնարարվել էր՝ հաշվի առնելով գյուղատնտեսական սեզոնային աշխատանքի առաջիկա ժամանակաշրջանի սկիզբը, ՀՀ տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարության, ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության եւ շահագրգիռ այլ մարմինների հետ համատեղ մշակել գործուն մեխանիզմ սեզոնային ժամանակավոր աշխատանքի ընդունվելու պարագայում ընտանեկան կամ սոցիալական նպաստից քաղաքացիներին չզրկելու ուղղությամբ։
«Այս առումով որոշակի խոչընդոտներ վերացվում են, որ մարդիկ ցանկանան եւ շահագրգված լինեն, աշխատանքով ապահոված լինելով, չզրկվեն նպաստից, այսինքն՝ ֆորմալիզացնեն իրենց աշխատանքը»,- արձագանեց փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը: