Սերժ Սարգսյանի գլխավորած շախմատի ֆեդերացիայում չգիտեն, որ կառավարությունը Արոնյանին գումար է հատկացրել
Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայում, որի նախագահը Սերժ Սարգսյանն է, չգիտեն, որ կառավարությունը հայկական շախմատի առաջատար Լեւոն Արոնյանին գումար է հատկացրել: Այսօր՝ ապրիլի 25-ին, ՀՀ կառավարությունը հաստատեց որոշումը, ըստ որի, 2019 թ. շախմատի աշխարհի առաջնությանը Լեւոն Արոնյանի նախապատրաստման եւ մասնակցության ապահովման նպատակով ՀՀ Սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարությանը 2019 թ. հատկացվելու է 133 200 դոլար: «Հայկական ժամանակը»-ը փորձեց շախմատի ֆեդերացիայից պարզել՝ ինչպես է բաշվելու գումարը, արդյոք օգտագորվելու է հավաքների, աշխատավարձի, տեխնիկայի, օրինակ, համակարգչի ձեռքբերման համար եւ այլն:
Շախմատի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Սմբատ Լպուտյանը պատասխանեց, որ չգիտեր կառավարության այդ որոշման մասին ու մեր զանգից տեղեկացավ: Նշեց, որ այդ հարցը պետք է ճշտել Արոնյանի հետ: Մեր դիտարկմանը, որ գումարն Արոնյանին հատկացվելու է ֆեդերացիայի միջոցով ու ֆեդերացիան է իրավասու պատասխանել հարցերին, նա ուշադրություն չդարձրեց: Նշեց, որ մեկնաբանություն չի տալիս:
Ավելի վաղ ՀԺ-ի հետ զրույցում ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Միքայել Անդրեասյանը նույնպես չէր պատասխանել նշված հարցերին: Նա նշել էր, որ այդ հարցով պետք է դիմել Լպուտյանին կամ էլ հիմք ընդունել կառավարության որոշման մեջ եղած ինֆորմացիան:
Լեւոն Արոնյանի համար կայացված որոշումն աննախադեպ է: Սա առաջին անգամ է, որ կառավարության կողմից մարզիկի համար նման մեծ գումար է հատկացվում: Հատկացված գումարը տրամադրվելու է «Հայաստանի շախմատային ֆեդերացիա» հասարակական կազմակերպությանը՝ նվիրաբերության պայմանագրի հիման վրա: