ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր, տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Հայկ Գեւորգյանն այսօր ԱԺ-ում «Պետտուրքի մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին նախագծի քննարկման ժամանակ անդրադարձավ այն մեկնաբանություններին, թե հանձնաժողովի որոշ անդամներ, որոնք դեմ են ընդդիմադիրների փաստարկներին, ժողովրդի թշնամի են․
«Մենք ժողովրդի թշնամին ենք, դուք էլ ժողովրդի թշնամիներից ուզում եք պաշտպանել ժողովրդին»,-ասաց Հայկ Գեւորգյանը՝ նշելով, որ «ժանրի կանոններով» ինքը հիմա պետք է հիշեցներ, թե ով ինչպես 17 տարի առաջ ձեռք բերեց «Արարատցեմենտ» գործարանը՝ 200 հազար դոլարով։
Երբ Գեւորգյանն ասաց այս թիվը, Գագիկ Ծառուկյանը տեղից արձագանքեց՝ «ինչքա՞ն», Գեւորգյանն էլ շարունակեց․
««Ռոբերտո» ընկերությունը ձեռք բերեց այդ ընկերությունը, այն դեպքում, երբ կային 35 մլն դոլարի ներդումային ծրագրեր, որոնք մերժվեցին։ Ժանրի կանոններով՝ ես պետք է ներկայացնեի «Արարատցեմենտ»-ի վճարած հարկերը անցած տարիներին, թե ինչպես 2017-ին ընկերությունը վճարել էր 800 մլն դրամից մի քիչ ավել, ու 2018-ին հանկարծ վճարեց 2,1 մլրդ դրամ, այսինքն՝ 1,4 մլրդ դրամով ավել։ Ժանրի կանոններով ես պետք է հարցնեի, թե ստվեր է՞ր դա, թե՞ ստվեր չէր՝ 60 տոկոսանոց։ Ժանրի կանոններով պիտի հարցնեի, թե ինչպես ստացվեց, որ գործարանի արտադրանքը Վրաստան է արտահանվում 23, 25, 26 հազար դրամով, բայց Հայաստանում վաճառվում էր 50-60 հազար դրամով»,-ժանրի կանոններով՝ ասաց Հայկ Գեւորգյանը։
Նա նշեց, որ խորհրդարանը ինքնարժեք է ուզում հաշվարկել, իսկ դա այն թիվն է, որով այդ արտադրանքը վաճառվում է մրցակցային շուկայում․
«Ժանրի կանոններով՝ պիտի հարցնեի, թե իրականում ո՞վ է ժողովրդի թշնամին, բայց կարծում եմ՝ դրա կարիքը չկա։ Եկեք դուրս գանք այդ ժանրից»։
Հայկ Գեւորգյանը հայտարարեց, որ քաղաքացին չհիմնավորված շատ է վճարել ցեմենտի համար․
«Եթե հաշվենք, որ գործարանը տարեկան միջինում 400 հազար տոննա է արտադրում, ապա կհասկանանք, որ տարեկան սպառողները 2-4-6 մլրդ դրամ չհիմնավորված գումար են վճարել՝ տարեկան։ Էլի պետք չէ ասել, որ այդ ցեմենտը նաեւ օգտագործվել է վարկերով իրականացվող շինարարության մեջ, այսինքն՝ այդքան չիմնավորված գումար էլ դրել ենք մեր սերունդների ուսերին։ Հիմա խոսքը 22 հազար դրամ տուրք դնելու մասին է»։
Պատգամավորն ընդգծեց, որ չգիտեն, թե իրականում ինչքան պետք է դրվի տուրքը, բայց անվիճելի է, որ պետք է դրվի․
«Չգիտենք՝ կոնկրետ ինչքան պետք է դրվի, բայց պետք է դրվի, որովհետեւ մենք գործ ունենք արտաքին շոկի հետ, մեր հարեւան երկրում տնտեսական իրադարձություններ են տեղի ունեցել, որոնց արդյունքում ցեմենտի արտադրությունը էժանացել է, ու մենք ինչ-որ միջոցներով պետք է պաշտպանենք ներքին արտադրությունը, թե որքանով՝ չգիտենք։ Դա իմանալու համար մենք պիտի ունենանք ցեմենտի իրական ինքնարժեք, պիտի պարզենք, թե իրականում ինչ արժե ցեմենտը՝ գումարած շահույթը, եւ այլն»,-ասաց Գեւորգյանը եւ առաջարկեց, որ հենց գործարանը համաձայնվի հանձնաժողովով աուդիտ անցկացնել գործարանում եւ հաշվարկել իրական ինքնարժեքը, ապա որոշել, թե ինչքան պիտի լինի տուրքը։