ԱԺ-ն այսօր քվեարկելու է ֆինանսների նախարարի պաշտոնանկության հարցը վարչապետի քննարկմանն առաջարկելու նախագիծը
Ազգային ժողովում այսօր՝ ապրիլի 18-ին շարունակվում է քառօրյա նստաշրջանի հերթական նիստը։
Նախօրեին խորհրդարանաը քննարկում էր «Կառավարության կառուցվածքի եւ գործունեության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ հարակից օրինագծերում նախատեսվող հիմնական կարգավորումների փաթեթի քննարկումը: Այսօր մնացել են նախագծի վերաբերյալ եզրափակիչ ելույթները, որից հետո կլինի հարցի քվեարկությունը։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ այս նախագծով նախատեսվում է կրճատել նախարարությունների թիվը՝ ներկա 17-ից դարձնելով 12։
Պատգամավորներն այսօր քննարկելու են նաեւ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության առաջարկը՝ ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանի հետագա պաշտոնավարման հարցը վարչապետի քննարկմանն առաջարկելու մասին նախագիծը։
Հիշեցնենք, որ երեկ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը պահանջեց պաշտոնանկ անել Ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանին։
Խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը նիստում հայտարարեց, որ կառավարության կառուցվածքում փոփոխությունների մասին կառավարությանն ուղղված հարցապնդմանը Ֆինանսների նախարարը վիրավորական պատասխաններ է տվել։ Մարուքյանի պնդմամբ՝ Ջանջուղազյանը մի քանի տարբեր հարցերի տվել է նույնաբովանդակ պատասխաններ․
«Հարցապնդման պատասխանը, կարծում եմ, վիրավորանք էր՝ Սահմանադրական մարմնի հասցեին։ Նմանատիպ պատասխան տալ 8-9 հարցի, կարծում եմ խորհրդարանական կառավարմանը հավակնող երկրի համար շատ վատ տարբերակ է։ Դա իր հետևանքը պետք է ունենա։ Հետևանքը հետևյալն է՝ «Լուսավոր Հայաստանը» որոշել է՝ հիմնվելով Սահմանդրության և ԱԺ կանոնակարգ օրենքի վրա, առաջարկել ընդունել կառավարության առանձին անդամի հետագա պաշտոնավարման հարցը վարչապետի քննարկմանը առաջարկելու մասին ԱԺ որոշման նախագիծը։ Նախագիծը քվեարկության է դրվում առանց քննարկման։ Հուսով եմ՝ պարոն Ջանջուղազյանին պաշտոնանկ անելու մասին հարցը մենք կընդունենք, որ այլևս որևէ նախարար այս ճանապարհով չփորձի որևէ խմբակցության հետ խոսել»,-մասնավորապես ասել էր Մարուքյանը։