Գործադիրն ընդունեց կառավարության կառուցվածքի փոփոխության մասին նախագիծը․ այն կուղարկվի Ազգային ժողով
Կառավարության այսօրվա նիստում ՀՀ արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանը ներկայացրեց կառավարոթյան կառուցվածքային փոփոխությունների մասին նախագիծը:
Սա աղմկահարույց այն նախագիծն է, ըստ որի նախատեսվում է 17 նախարարությունից ունենալ 12 նախարարություն, երկու փոխվարչապետ՝ առանց առաջին փոխվարչապետի:
Նախագծով առաջարկվում է ունենալ հետեւյալ նախարարությունները․
1․ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարությունը,
2․ առողջապահության նախարարությունը,
3․ արդարադատության նախարարությունը,
4․ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը,
5․ արտաքին գործերի նախարարությունը,
6․ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարությունը,
7․ շրջակա միջավայրի նախարարությունը,
8․ պաշտպանության նախարարությունը,
9․ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարությունը,
10․ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը,
11․ Էկոնոմիկայի նախարարությունը,
12․ ֆինանսների նախարարությունը:
Նախատեսվող փոփոխությունների համաձայն՝ վարչապետի որոշմամբ կառավարության նիստերը կլինեն ամբողջությամբ դռնբաց:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էինք՝ ամիսներ առաջ հրապարակած նախագծի նախնական տարբերակում նոր փոփոխություններ են արվել։ Մասնավորապես՝ բնապահպանության նախարարությունը վերանվանվել է շրջակա միջավայրի նախարարություն, բարձր տեխնոլոգիաների եւ ռազմարդյունաբերության նախարարությունը դարձել է բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերության նախարարություն, գյուղատնտեսությունը դուրս է եկել տնտեսական զարգացման եւ գյուղատնտեսության նախարարության նախնական անվանումից եւ բուն կազմից։ Էներգետիկ ենթակառուցվածքների եւ բնական պաշարների նախարարությունն ու Տարածքային կառավարման եւ զարգացման նախարարությունը միաձուլման ձեւով վերակազմակերպվում են՝ ստեղծելով Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարություն:
Օրենքի նախագծի ընդունումից հետո նախատեսվում է Կառավարության որոշմամբ այս նախարարության ենթակայությանը հանձնել ոչ միայն միավորման արդյունքում համատեղ ենթակայությանը փոխանցված Ջրային կոմիտեն եւ Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն, այլեւ՝ Պետական գույքի կառավարման կոմիտեն:
Ըստ նախագծի՝ մշակույթի նախարարությունը, սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարությունն ու կրթության եւ գիտության նախարարությունը միավորվում են եւ դառնում է Կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարություն:
Սփյուռքի նախարարությունը միանում է վարչապետի աշխատակազմին: Վարչապետի աշխատակազմում ստեղծվելու է Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակ:
Արտակ Զեյնալյանը նշեց, որ փաթեթի ընդունման եւ նախարարությունների վերակազմակերպման փուլում կրճատվող աշխատատեղերը հիմնականում վերաբերում են քաղաքական եւ հայեցողական պաշտոններին։
Նախարարությունների վերակազմակերպման գործընթացի սկզբնական արդյունքում թվաքանակի այլ փոփոխություն չի նախատեսվում, եւ միաձուլվող նախարարություններն իրենց բոլոր հաստիքներով տեղափոխվում են նոր ստեղծվող նախարարության կազմ՝ բացառությամբ վերը նշված պաշտոնների, ինչպես նաեւ կրկնվող, աջակցող ստորաբաժանումների ղեկավար հաստիքների։