ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց, որ կալանավորման հաջորդ օրն այցելել է Ռոբերտ Քոչարյանին, նրա հետ առանձնազրույց է ունեցել։
«Քննարկել ենք մարդու իրավունքների պաշտպանի իրավասությանն առնչվող բոլոր հարցերը։ Առանձնազրույցի արդյունքներով համապատասխան գրություններ, հարցումներ ենք նախապատրաստել այն հարցերի շուրջ, որոնք բարձրացվել են ինձ հետ առանձնազրույցի արդյունքում»,- ասաց նա։
Հարցին՝ կոնկրետ ինչի՞ց է բողոքել Ռոբերտ Քոչարյանը, նա պատասխանեց. «Այս պահին չեմ կարող դա բարձրաձայնել, որովհետեւ քննարկման ընթացակարգ է գնում եւ ես պարտականություն ունեմ նաեւ երաշխավորելու առանձնազրույցի գաղտնիությունը։ Կապի մեջ ենք նաեւ փաստաբանների հետ։ Ուզում եմ մեկ կարեւոր բան ընդգծել՝ մարդու իրավունքների պաշտպանի՝ ինձ համար նշանակություն չունի այն հանցանքը, որի կատարման մեջ մարդը մեղադրվում է, ես պարտավոր եմ կատարել իմ գործառույթը։ Ես ոչ թե աշխատում եմ ինչ-որ մեկին դուր գալու համար, այլ կատարում եմ իմ գործառույթը։ Դա արել են մարդու իրավունքների բոլոր պաշտպանները»։
Նա ընդգծեց՝ ՔԿՀ ծառայողների վերաբերմունքի հետ կապված Ռոբերտ Քոչարյանը որեւէ դժգոհություն չի հայտնել։