Բանակի ներգրավվածությունը Մարտի 1-ի դեպքերին հիմնավոր է. ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյան
Հետախուզումը ոչ միայն անձի գտնվելու վայրը պարզելն է, այլ ենթադրում է նաեւ հետախուզվողին վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացնելը: Կառավարությունում այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հատուկ քննչական ծառայության պետ Սասուն Խաչատրյանը՝ անդրադառնալով 2008 թվականի մարտի 1-ի գործով քննչական խմբի ղեկավար Վահագն Հարությունյանի նկատմամբ հայտարարված հետախուզմանը: «Միայն վայրը հայտնի լինելը չի նշանակում, որ նրա նկատմամբ չի կարող հետախուզում հայտարարվել։ Նա այս տարի հուլիսին է լքել հանրապետության տարածքը»,- ասաց Խաչատրյանը:
Նրա խոսքով, հարցաքննությունը չի կարող լինել ինքնանպատակ. այն պետք է ունենա որոշակի արդյունավետություն։ «Այսինքն՝ անձը կանչվում է հարցաքննության, երբ ունենք նրան տրվելիք որոշ հարցեր եւ որոշակի հանգամանքների շուրջ նա պետք է հարցաքննվի։ Այս հանգամանքները, որոնք հիմա են հայտնի դարձել, հայտնի չէին հուլիսին, երբ նա դեռեւս հանրապետությունում էր»:
Նա ընդգծեց, որ բանակի ներգրավվածությունը Մարտի 1-ի դեպքերին առավել քան հիմնավոր է. «Առանց սրա էլ հիմնավոր էր»։ «Չեմ կարող ասել՝ բոլոր հազար պարկուճներն էլ բանակի զենքերն են եղել, թե՝ ոչ։ Բայց մեր ունեցած ապացույցները փաստում են, որ իրեղեն ապացույց հանդիսացող առնվազն 1000 պարկուճներ փոխարինվել են ներքին զորքերի սպառազինության մեջ գտնվող հրազեններից կրակված պարկուճներով»,- ասաց Խաչատրյանը:
Հիշեցնենք, ՀՔԾ-ն, երեկ հաղորդագրություն տարածեց, որ Մարտի 1-ի գործով քննչական խմբի նախկին ղեկավար Վահագն Հարությունյանը որպես մեղադրյալ է ներգրավվել՝ նախաքննության ընթացքում քննչական խմբի կազմում ընդգրկված առանձին քննիչների հետ եւ ոստիկանության ծառայողների, այդ թվում` փորձագետ Ա. Հ.-ի օժանդակությամբ միասնական դիտավորությամբ ապացույցներ կեղծելու համար: