ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԱԺ արտահերթ ընտրությունների անցկացման համար անհրաժեշտ իր հրաժարականին անդրադառնալով, մանրամասնեց, որ իրավական ընթացակարգերը պահպանելու համար դե յուրե հրաժարական է տրվում, դե ֆակտո՝ ոչ: Վարչապետի խոսքերից ենթադրելի է, որ հրաժարականը վերջնական սցենարը չէ՝ ընտրությունների գնալու համար:
«Այստեղ ի՞նչն է նրբությունը: Տեսնում եմ, որ շատ մեծ հանրային անհանգստություն կա դրա կապակցությամբ: Ես չեմ ուզում նմանվել այն իշխանություններին, որոնց հանրությունը երկար տարիներ պահանջում է հրաժարական տալ, եւ նրանք համառորեն հրաժարական չեն տալիս, եւ հիմա էլ, եթե հանրությունը պահանջում է հրաժարական չտալ, եւ իշխանությունը համառորեն չի տալիս, պետք է այնպես անենք, որ այս իրավիճակը լինի բոլորին հասկանալի՝ իր բոլոր նրբություններով»:
Նա ավելացրեց՝ որեւէ քայլ չպետք է արվի, որպեսզի տեսականորեն վտանգվի ժողովրդի իշխանությունը, բայցեւ՝ հրաժարականն անհրաժեշտ է «բարիկադային ռեժիմից» աշխատանքայինին անցնելու համար: Պատասխանելով հարցին, թե ՀՀԿ-ականները հայտարարում են, որ մայիսին ԱԺ ընտրությունների դեպքում պատրաստ են երաշխավորված, ստորագրություններով հաստատել, որ այլ թեկնածու չեն առաջադրի, ՀՀ վարչապետը պատասխանեց, որ դա նշանակում է՝ նրանք շարունակում են քաղաքական իրավիճակը չհասկանալ: Նա կոչ արեց, որ վերջիններս այդ ռեժիմից դուրս գան:
Ինչ վերաբերում է ՔՊ-ականների կողմից օգտագործվող բառամթերքին, մասնավորապես, որ համառողները կարող են հայտնվել «Սանիթեքի» աղբամաններում, Նիկոլ Փաշինյանը նկատեց, որ համեմատություններն արվում են պատմության աղբամանների պարագայում, ինչն ավելի վտանգավոր է, քան «Սանիթեքինը»: ««Սանիթեքի» աղբամանից կարելի է դուրս գալ, պատմության աղբամաններից՝ ոչ»,- նշեց նա:
Ի դեպ, այս առումով ուշագրավ է, որ ՀՀԿ-ականները աղբման ասելով, հասկանում են «Սանիթեքի» աղբամանները, այլ ոչ թե՝ պատմության: