Երեւան վերադառնալուն պես վարչապետը բանակցություններ կսկսի ԱԺ ուժերի հետ՝ խորհրդարանը ցրելու շուրջ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Մանհեթնի «Յեյլ» ակումբում փակ հանդիպում է ունեցել, որի ընթացքում հայտնել է, որ Երեւան վերադառնալուն պես սկսելու է բանակցություններ խորհրդարանական ուժերի ղեկավարների հետ` ԱԺ-ն ցրելու մասին: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացնում է քաղաքագետ Հայկ Մարտիրոսյանը, ով նաեւ լուսանկար է հրապարակել այդ հանդիպումից:
«Վարչապետն ասաց, որ իրադարձությունների զարգացումը հուշում է, որ նախկինում իր նախատեսած առաջիկա ամառվա ամիսների այդ գործողությունն անհրաժեշտ է այլեւս հնարավորինս շուտ անել: Ակնհայտորեն դա կապված է ոչ միայն ՀՀԿ-ի ավելի ու ավելի ագրեսիվացող կեցվածքի, այլեւ` ՔՊ-ի ավագանու ընտրություններում բացարձակ հաղթանակի հետ:
Նաեւ, որ անցումային արդարադատությունը չի լինելու արտակարգ դատարանների տեսքով, այլ ասենք, լինելու է նաեւ գործիք, որով հնարավոր է լինելու հետաքննել մասնավոր անձանց ապօրինի գումարների ծագման ուղիները:
Ակնհայտորեն դա այն անցումային արդարադատության մոդելը չէ, որով կքանդվեր գորդյան հանգույցը եւ ապօրինություններ գործող դատավորները մասսայականորեն կզրկվեին աշխատանքից:
Անդրադարձ եղավ նաեւ ավագանու ընտրություններում մյուս ուժերի պարտությանը եւ դրա խորհրդին: Ի թիվս այլոց` նշվեց նաեւ «Լույս» դաշինքի անունը եւ ասվեց, որ ավագանի չանցնելն այդ ուժերի համար նշանակում է, որ ժողովուրդը նրանց չի սատարում: Սա, թերեւս, վարչապետը համարում է նոր մանդատ` քաղաքական մյուս ուժերի հետ այլ դիրքերից այլեւս խոսելու, թեեւ իմ համոզմամբ, նա այդ մանդատը վաղուց ուներ: Ընդհանրապես իմ մոտ տպավորություն է, որ ամեն կարեւոր քայլից առաջ վարչապետը միտում ունի ժողովրդական նոր մանդատներ հայցելու եւ ստանալու: Կարծում եմ՝ դա շատ արդարացված տարբերակ չէ, որովհետեւ ամեն բան հեղափոխության ուժով անելու անվերապահ մանդատ նա վաղուց է ստացել: Մնում է այն ամբողջ ուժով իրացնել: Ռիսկեր կան, որ այդ ներառական մանդատը տրոհելով եւ բազմապրոֆիլ չիրացնելու արդյունքում` նոր մանդատների ստանալն ավելի կդժվարանա: Իսկ դրանց անհրաժեշտությունն ամենեւին չկա:
Պարզ դարձավ նաեւ, որ վարչապետը լուրջ չի վերաբերվում սեփական անձի անվտանգության շուրջ արտահայտվող մտահոգություններին եւ համարում է, որ վարչապետը չի կարող ազատորեն չզբոսնել սեփական քաղաքով:
Ակնհայտ է նաեւ, որ վարչապետը համարում է, որ հեղափոխության անկասելիության երաշխավորը ժողովուրդն է, եւ որ դա արդեն բավարար է հակահեղափոխություն չլինելու համար:
Սա այն բացառիկ հանդիպումներից է, երբ անուղղակիորեն ստանում ես քեզ վաղուց տանջող քաղաքական մի շարք հարցերի պատասխանները: