Օսիպյանին խորհուրդ են տվել շրջել ավտոշարասյունով. նրան ուղեկցում է երկու մեքենա
Նիկոլ Փաշինյանի «ռեյդ-զինաթափումից արդյունքներ կան, բայց առայժմ չեն հրապարակվելու: Այս մասին կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանը: «Ցանկացած հանձնարարական վարչապետից կատարվում է անհապաղ: Այդ գործընթացը մշտապես շարունակվում է, ոստիկանությունը մշտապես ստանում է օպերատիվ տեղեկություններ, որոնք ենթակա չեն հրապարակման, մենք ստուգում ենք այդ ամենի օրինական լինելը»,- ասաց նա։
Հարցին՝ ինչո՞ւ նախկինում չէին արվում նման գործողություններ կամ քաղաքացիներին ասֆալտին «փռելը» արժանապատվության ոտնահարում չէ՞, Օսիպյանը մեկնաբանեց. «Ոչ թե ոստիկանությունը հաճույք է ստանում ամեն մի քաղաքացու պառկեցնելու, դեմ տալու պատին, ո՛չ, մենք հաճույք չենք ստանում, դա օրինական գործընթաց է ու պայմանավորված է նրանով, որ տվյալ անձանց մոտ լինում են զենքեր ու դա ստուգել է պետք՝ օրինական է զենքը, թե՝ ոչ»,- ընդգծեց ՀՀ ոստիկանապետը՝ ընդգծելով, որ զինված քաղաքացին մշտապես վտանգ է ներկայացնում։
Օսիպյան նշեց, որ օլիգարխներն իրավունք չունեն շրջեն երկու մեքենայով, որովհետեւ մյուսի մեջ, ըստ էության, թիկնազորն է լինում: «Հայկական ժամանակ»-ի հարցին՝ ինչո՞ւ է իր մեքենային եւս երկուսն ուղեկցում, Օսիպյանը պատասխանեց. «Ես վտանգ չեմ տեսնում, բայց ինձ խորհուրդ են տվել»,- ասաց նա եւ հրաժարվեց ասել, թե ով է խորհուրդ տվողը:
ՀՀ ոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանին տեղեկացրել են, որ ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Միքայել Հարությունյանը ՌԴ քաղաքացի է ու հետախուզումը նրա նկատմամբ դադարեցվել է։ «Ես ինքս տեղեկացված չեմ եղել, որ Միքայել Հարությունյանը ՌԴ քաղաքացի է հանդիսանում ու ՀՀ ոստիկանությունը համապատասխան կարգով ստացել է տեղեկությունը ՌԴ-ից»:
Հարցին՝ արդյո՞ք սա ոչ գործընկերային մոտեցում է ու հնարավո՞ր է Հայաստանը հետագայում նույն կեցվածքն ընդունի, ՀՀ ոստիկանապետն ասաց, որ ոստիկանությունն ապաքաղաքականացված կառույց է ու ինքն այս հարցին չի պատասխանի։