Կառավարության կողմից ներկայացված «ՀՀ քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագիծը երկրորդ ընթերցմամբ եւ ամբողջությամբ Ազգային ժողովն ընդունեց միաձայն: Նախագծին կողմ քվեարկեց 82 պատգմավոր, դեմ եւ ձեռնպահ չկար: Նշենք, որ նախագիծը վերաբերում է ընտրական բարեփոխումներին: Այն բուռն քննադատությունների էր արժանացել պետաիրավական հանձնաժողովում եւ առաջին ընթերցմամբ հարցի քննարկման ժամանակ:
Պատգամավորներն առաջին ընթերցմամբ վերապահումով էին կողմ քվեարկել, առաջարկելով կառավարությանը՝ երկրորդ ընթերցմանը փոփոխությունների ենթարկել օրինագիծը: Կառավարությունն ընդունել էր պատգամավորների առաջարկները:
Նշենք, որ նախագծում վարչական դատավարության օրենսգրքում որոշ ընտրական իրավախախտումներ առաջարկում են դարձնել քրեորեն պատժելի՝ հաշվի առնելով դրանց ծանր հետեւանքները: Բացի այդ՝ առաջարկվում է որոշ պատիժներ խստացնել եւ դիտել ոչ թե միջին ծանրության, այլ ծանր հանցագործություններ եւ հակառակը՝ մի շարք արարքներ դիտել որպես վարչական զանցանքներ, իսկ որոշ արարքներ էլ ապաքրեականացնել՝ հաշվի առնելով, որ վտանգավորություն չեն ներկայացնում, այլ ընդհակառակը՝ խոչընդոտում են ընտրակեղծիքների բացահայտմանը:
Արփինե Հովհաննիսյանը շնորհակալություն հայտնեց կառավարությանը, եւ հատկապես կառավարության ներկայացուցիչ, արդարադատության փոխնախարար Արթուր Հովհաննիսյանին:
«Գոհունակությամբ փաստենք, որ կառավարությունն ընդունել է մեր բոլոր առաջարկությունները: Փաստորեն՝ կառավարությունը, հատկապես փոխնախարար Հովհաննիսյանը դրսեւորեց բարձր պրոֆեսիոնալիզմ եւ ադեկվատություն եւ նախագիծը դարձավ իրավաբանորեն ճիշտ նախագիծ»,- ասաց նա:
Արփինե Հովհաննիսյանը հորդորեց կառավարությանը, որ Երեւանի ավագանու ընտրությունների ժամանակ ապահովվի թափանցիկությունը եւ կիրառվեն տեսախցիկները: «Ուզում եմ հույս հայտնել, որ մենք հետքայլ այս առումով չենք գրանցի»,- ասաց նա: