Պուտինի շնորհավորանքի մեջ քաղաքական ենթատեքստ գտնելը խելագարություն է. Իսագուլյան
Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանն օրերս հայտարարել էր, թե Քոչարյանն այս շաբաթվա ընթացքում պատրաստվում է մեկնել Հայաստանից: Ուշագրավ է, որ Սողոմոնյանը սույն հայտարարությամբ հանդես եկավ այն բանից հետո, երբ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը շնորհավորեց Քոչարյանին՝ ծննդյան օրվա առիթով:
Սողոմոնյանի այս հայտարարությունից հետո, երկու օր շարունակ քաղաքական վերլուծաբանները հակված էին կարծելու, որ Քոչարյանը մեկնում է Մոսկվա՝ Պուտինից օգնություն խնդրելու: Ընդհանուր առմամբ՝ նման նախադեպեր եղել են, երբ Հայաստանի իշխանության տարբեր ներկայացուցիչներ օգնություն են խնդրել մեծ եղբայր Ռուսաստանից: Մասնավորապես, մի քանի ամիս առաջ, երբ ժողովուրդն Ազգային ժողովից պահանջում էր Նիկոլ Փաշինյանին ընտրել վարչապետ, ՀՀԿ-ն «օգնության» նպատակով մեկնեց Մոսկվա: Սակայն փորձը ցույց տվեց, որ ժողովրդի տված իշխանությունից բարձր բան չկա:
Մինչ քոչարյանամերձ լրատվամիջոցներն ակտիվորեն տարածում էին Ռոբերտ Քոչարյանի՝ երկրից մեկնելու մասին տեղեկությունները, «Հայկական ժամանակ»-ին հայտնի դարձավ, որ վերջինիս անձնագրերը (նաեւ դիվանագիտական) գտնվում են իրավապահների մոտ: Այսինքն՝ Քոչարյանը Հայաստանից չի մեկնել եւ չի կարող մեկնել:
Ավելի ուշ Քոչարյանի պաշտպանները հաստատեցին, որ անձնագրերն իսկապես գտնվում են իրավապահների մոտ: Փաստաբանների մակարդակով հերքվեց նաեւ տեղեկությունը, թե Ռոբերտ Քոչարյանը պատրաստվում է մեկնել Մոսկվա: Նրանց փոխանցմամբ՝ Քոչարյանը մեկնելու է Գերմանիա՝ հետազոտվելու նպատակով:
Հատուկ քննչական ծառայության պետ Սասուն Խաչատրյանը օգոստոսի 16-ին, պատասխանելով հարցին, թե Ռոբերտ Քոչարյանը կարո՞ղ է երկրից հեռանալ, նշել էր, որ դա կդիտվի որպես փախուստ:
«Այս պահին նրա նկատմամբ խափանման միջոց ընտրված չէ, բայց եթե Ռոբերտ Քոչարյանը փորձ անի լքել երկիրը, դա կգնահատվի նախաքննությանը խոչընդոտելու փորձ, քրեական վարույթն իրականացնող մարմնից թաքնվելու փորձ»,- կառավարությունում լրագրողների հետ զրույցում ասել էր Սասուն Խաչատրյանը:
Հատուկ քննչական ծառայությունից չպատասխանեցին մեր հարցին՝ ի վերջո Ռոբերտ Քոչարյանին երկրից մեկնելու հնարավորություն կտրվի՞: Երկրորդ նախագահի պաշտոնը զբաղեցրած Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբաններից Հայկ Ալումյանը, անդրադառնալով այս հարցին եւ մեկնաբանելով Սասուն Խաչատրյանի վարկածը, ասաց. «Ես չեմ կարող այդ մտքերը մեկնաբանել: Այս պահին որեւէ խափանման միջոց չկա: Ռոբերտ Քոչարյանը պետք է ոչ թե թույլտվություն հարցնի, այլ ընդամենը պետք է տեղյակ պահի, թե ուր է մեկնում եւ երբ է վերադառնալու»,- ասաց նա:
Փաստաբանի փոխանցմամբ՝ այժմ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական թիմը այս հարցի շուրջ մեծածավալ քննարկումներ է իրականացնում: «Ես հիմա չէի ուզի մեկնաբանել, որովհետեւ այդ հարցը քննարկման մեջ է գտնվում: Իրավապահների հետ ենք քննարկում եւ նաեւ մենք ենք իրավաբաններով քննարկում: Նրանք իրավունք չունեն պահել անձնագիրը, եթե խափանման միջոցը կալանավորումը չէ: Ես հիմա չէի ուզի սա մեկնաբանել, որովհետեւ մեծ քննարկումների առարկա է դարձել այս հարցը»,- ասաց նա:
Ռոբերտ Քոչարյանի շրջապատից Գառնիկ Իսագուլյանը, «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում անդրադառնալով Քոչարյան-Պուտին հեռախոսազանգի քաղաքական ենթատեքստերին, նշեց. «ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը իր հավատարմությունն է հայտնել ՌԴ-ին, մատնանշել իր եւ Պուտինի լավ հարաբերությունների մասին: Մենք սրան վերաբերվում ենք դրական, քանի որ վատ բան չկա դրանում, բայց հենց նախկին նախագահին ՌԴ նախագահը շնորհավորանք է ուղղում՝ սկսում են վայնասուն բարձրացնել: Վայ, էս ինչ տեղի ունեցավ»:
Գառնիկ Իսագուլյանը կարծում է, որ խելագարության կանխավարկածից են այն վերլուծությունները, երբ Պուտինի շնորհավորանքի մեջ փորձում են քաղաքական ենթատեքստ գտնել: «Հայաստանում մի՞թե հոգեկան հիվանդների քանակն այնքան է շատացել, որ ամեն մի հայտարարության մեջ ենթատեքստեր ու խորքային ինչ-որ բաներ փնտրեն: Նա շատ պարզ ասել է, թե ինչու է շնորհավորում, ինչո՞ւ են այլ բաներ ման գալիս»,- ասաց նա:
Դիտարկմանը, որ այդ զանգից հետո Քոչարյանի գրասենյակի պատասխանատուն ակտիվացավ եւ հայտարարեց Քոչարյանի՝ երկրից հեռանալու մասին, Իսագուլյանը հայտարարեց, թե երկրից հեռանալը վաղուց էր պլանավորված:
Քաղտեխնոլոգ Կարեն Քոչարյանը կարծում է, որ Պուտին-Քոչարյան հեռախոսազանգի մեջ քաղաքական ենթատեքստեր չփնտրելն անմտություն կլինի: Նա նշում է, որ ընտրազանգված ունենալու առումով՝ Քոչարյանի վարկանիշը զրոյական է, բայց նա ունի այլ ռեսուրսներ: «Այս պարագայում նրան վերաբերվել անլուրջ, դա եւս անլուրջ է: Ասել, որ Քոչարյանի համար այդ զանգը անակնկալ էր, դա էլ միամտություն է: Սա գործողությունների մի շղթա է, եւ այդ շղթայի ամեն մի քայլը հերթականությամբ արվում է»:
Քաղտեխնոլոգը միաժամանակ նշում է, որ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հայտարություններից սկսած՝ եղել են նախազգուշացումներ Հայաստանի համար: «Ես տեղեկություններ ունեմ, որ ռուս գործարարներին զգուշացված է՝ Հայաստանում փող չներդնեն՝ առայժմ սա ներքին կարգով, քանի որ սպասողական վիճակ է: Կարելի է չպառկել Ռուսաստանի տակ, ինչպես դա եղել է նախորդների կողմից, բայց ՌԴ-ի հետ հաշվի չնստելը հղի է շատ վտանգներով: ՌԴ-ին, ԱՄՆ-ին, Չինաստանին չի կարելի ասել, որ պետք է ադապտացվի Հայաստանին»:
Անդրադառնալով հարցին, թե Քոչարյանը իր ռուսական կապերի միջոցով ինչի կարող է հասնել, քաղտեխնոլոգը պատասխանեց. «Այսօր աշխարհում մարդկային կապերը շատ ավելի մեծ են, քան այլ բաներ: Կարող է փորձել խնդիրներ ստեղծել: Ես նկատի ունեմ, որ առաջին հերթին տնտեսական»,- եզրափակեց քաղտեխնոլոգը:
Հ.Գ. «Հայկական ժամանակ»-ի օնլայն բաժինը երեկ հարցում է իրականացրել Երեւանի փողոցներում: Քաղաքացիներին տրվել են հետեւյալ հարցերը՝ ինչպե՞ս եք վերաբերվում քաղաքականություն վերադառնալու մասին Քոչարյանի հայտարարություններին եւ արդյո՞ք նա վերադառնալու որեւէ շանս ունի: Քաղաքացիները ոչ միայն բացասական պատասխան են տվել, այլ նաեւ մի կերպ են իրենց զսպել՝ եթերում չհայհոյելու համար: Սա վկայում է այն մասին, որ Ռոբերտ Քոչարյանը եւս մերժված է, ինչպես Սերժ Սարգսյանն ու ամբողջ ՀՀԿ-ն: