ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը համամիտ չէ ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի տեսակետի հետ, որ իշխանափոխություն չէր լինի, եթե ՀՀ 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը չընտրվեր վարչապետ, իսկ Սահմանադրությունն էլ այդ նպատակին հասնելու համար չփոխվեր։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը։
Հիշեցնենք, այդ մասին Ռոբերտ Քոչարյանն ասել էր НТВ ալիքին տված հարցազրույցում։ Նա հայտարարել էր, որ դեմ է եղել ՀՀ-ում սահմանադրական բարեփոխումներին՝ նշելով նաեւ, որ Սերժ Սարգսյանը չպետք է փորձեր պահել իշխանությունը՝ «նստելով վարչապետի աթոռին»։
«Սահմանադրությունը փոխվել է ոչ թե Սերժ Սարգսյանի՝ 3-րդ ժամկետով պաշտոնավարման համար, այլ փոխվել է շատ ավելի կարևոր հիմնավորումներով», - չհամաձայնեց Շարմազանովը՝ նշելով, նաեւ, որ ապրիլի 18-ի դրությամբ ԱԺ-ում Սերժ Սարգսյանի վարչապետ ընտրվելը բխում էր ՀՀ պետական շահից, քանի որ այն ժամանակվա իրականությամբ՝ ՀՀԿ-ն ընտրությունների արդյունքում ուներ քաղաքական մեծամասնություն, ուստի՝ «մենք պետք է որոշեինք, թե ում ենք վստահում վարչապետի պաշտոնը»:
Նա փաստացի կրկնեց իր նախկին տեսակետը, որ ՀՀԿ-ի թիմում ավելի պատրաստված, իմաստուն, մարտահրավերին դիմակայող, ազգային անվտանգությունը գիտակցող ու Արցախի շահը պաշտպանող փորձառու գործիչ, քան Սերժ Սարգսյանն էր, չկար: «Հարգելով ՀՀ 2-րդ նախագահին՝ միևնույնն է, այս կարծիքի հետ համաձայն չենք, սակայն սա չի նշանակում, որ շատ ու շատ այլ լայն հարցերի վերաբերյալ մենք չենք կարող համագործակցել»,- ընդգծեց Էդուարդ Շարմազանովը:
Նա նաեւ վերահաստատեց նախկինում ասված մտքերը և ևս մեկ անգամ հայտարարեց, որ ՀՀԿ-ն բաց է քաղաքական համագործակցության համար, սակայն ՀՀԿ-ն կոնսոլիդացվում է իր քաղաքական օրակարգի շուրջ: ՀՀԿ խոսնակը համակարծիք չէ այն տեսակետի հետ, թե հեղափոխության հիմքում Սերժ Սարգսյանի կառավարման 3-րդ ժամկետն էր: «Մենք սխալ չենք եղել, իրենց սխալներն ապրիլի 17-ից հետո են եղել»,- վստահեցրեց նա:
Նա վերստին նշեց, որ այդ ժամանակ սահմանադրական բարեփոխումների և խորհրդարանական համակարգի անցնելու անհրաժեշտություն կար։ «Գտնում ենք, որ դա շատ դրական քայլ էր ՀՀ-ի ժողովրդավարության, ինչու չէ՝ նաև ազգային անվտանգության ամրապնդման ուղղությամբ»,- ասաց նա: