Անցումային արդարադատությանը պետք է դիմել բացառիկ, խիստ հիմնավորված դեպքերում․ Դանիելյան
ԲԴԽ անդամ, արդարադատության նախկին նախարար Գեւորգ Դանիելյանը Facebook-ի իր էջում անդրադարձել է Հայաստանում անցումային արդարադատության իրականացման գաղափարին՝ նշելով, որ այն նոր երեւույթ չէ նորանկախ ՀՀ պատմության մեջ, այն որոշակի բաղադրիչներով կիրառվել է նաեւ նախկինում։
Նրա գրառման մեջ ասվում է․«Անցումային արդարադատությունը բնավ նոր երեւույթ չէ նորանկախ Հայաստանի պատմության մեջ, այն որոշակի բաղադրիչներով կիրառվել է նաեւ նախկինում, ուղղակի զուտ այդ ինստիտուտի անվանումը չի դրվել շրջանառության մեջ, ինչն էլ, հավանաբար, այնպիսի տպավորություն է ստեղծել, թե դա բոլորովին նոր ու անկանխատեսելի զարգացումներ է ունենալու, ընդհուպ՝ արդարադատություն իրականացնելու իրավասությամբ օժտված տարաբնույթ հանձնաժողովների ձեւավորումը:
Նախ, պաշտոնական աղբյուրները ողջամտորեն ու միանշանակ հերքեցին այդպիսի զարգացումների հեռանկարը: Ինչ վերաբերում է մինչ այս պահն անցումային արդարադատության դրսեւորումներին, ապա հենց այդպիսին էր, օրինակ, 1990-ականների սկզբներին Գլխավոր դատախազությունում իմ ղեկավարությամբ ստեղծված «Ռեպրեսիայից տուժած անձանց արդարացնելու եւ փոխհատուցում տալու հայտերի քննարկման» հանձնաժողովը:
Մենք պահանջում էինք ՊԱԿ-ց, ՆԳՆ-ից եւ այլ մարմիններից (այդ թվում՝ միութենական) արխիվային գործերը եւ ուսումնասիրության արդյունքներով կազմում ԵԶՐԱԿԱՑՈՒԹՅՈՒՆ, ինչն արդեն բավարար իրավական հիմք էր համարվում անձին արդարացված համարելու համար: Ամբողջ խնդիրն այն էր, որ կար բանավեճ, թե արդյո՞ք, այսպես կոչված, «դվոյկաներն» ու «տրոյկաները» համարվում էին օրենքով ստեղծված դատարաններ, որպեսզի նրանց ակտերը եւս բեկանվեին դատական կարգով: Իմ մոտեցումն այդ ժամանակ այն էր, որ դրանք դատական ատյաններ չեն եղել, ուստի իրավաչափ հիմք չկար հազարավոր գործերի վերանայումը վերապահել դատարաններին եւ անհարկի ծանրաբեռնել: Եթե համարժեք ուսումնասիրեք դատական համակարգի պատմությունը, անշուշտ կհայտնաբերեք անցումային արդարադատության, այդ թվում՝ դատավորների վերանշանակման նաեւ այլ դրսեւորումներ:
Պարզապես այս ինստիտուտին հարկ է դիմել միայն բացառիկ եւ խիստ հիմնավորված դեպքերում ու սահմաններում, դրա ցանկացած տարատեսակ ունի ինչպես դրական, այնպես էլ բացասական դրսեւորումներ եւ միշտ չէ, որ ուղեկցվում է ակնկալվող արդյունքներով: Մնում եմ այն տեսակետին, որ այս փուլում էական դեր կարող է ունենալ հանրային վստահություն վայելող միջազգային փորձագետներից կազմված խորհրդատվական կառույցների ձեւավորումն ու Մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների պաշտպանության կոնվենցիային կից 16-րդ արձանագրության հենքով ՄԻԵԴ-ից խորհրդատվություն հայցելու պրակտիկայի աշխուժացումը»։
Ավելի վաղ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր վարչապետության 100 օրվան նվիրված հանրահավաքի ժամանակ հայտարարեց, թե պետք է քննարկել Հայաստանում անցումային արդարադատություն ստեղծելու հարցը: