Ռոբերտ Քոչարյանը քիչ առաջ դատարանի որոշմամբ կալանավորվեց:
Այս մասին քիչ առաջ լրագրողների հետ զրույցում ասաց նրա պաշտպան Արամ Օրբելյանը. նա յալ տեղեկություններ չհայտնեց խոստանալով դետալներին անդրադառնալ վաղվա ասուլիսում:
Մինչ այդ դատարանը շուրջ 7 ժամ քննում էր Քոչարյանին կալանավորելու նախաքննական մարմնի միջնորդությունը, որին մասնակցում էր նաեւ ինքը Քոչարյանը:
Հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող Մարտի 1-ի գործով երեկ Ռոբերտ Քոչարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածի 1-ին մասով՝ այն բանի համար, որ նա այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ 2008 թվականի Մարտի 1-ին տապալել է Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգը: