ՀՔԾ-ի հատուկ հայտարարությունը՝ «Մարտի 1»-ի գործի վերաբերյալ
Կարեւորելով հանրության աջակցությունն ու ակտիվ ներգրավվածությունը Երեւան քաղաքում 2008 թվականի մարտի 1-ին եւ 2-ին տեղի ունեցած դեպքերի բոլոր հանգամանքների, այդ թվում`10 անձի սպանությունների ամբողջական բացահայտման գործում` խնդրում ենք ՀՀ քաղաքացիներին նշված դեպքերի վերաբերյալ որեւէ արժեքավոր տեղեկատվություն, այդ թվում` տեսանյութեր, լուսանկարներ, փաստաթղթեր ունենալու դեպքում դիմել ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն հետեւյալ հասցեով` ք. Երեւան, Վ.Վաղարշյան 13ա, հեռ.` (+374)11 900 064:  Այս մասին ասված է ՀՔԾ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ:
«Միաժամանակ հայտնում ենք, որ անհրաժեշտության դեպքում ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 98-րդ հոդվածով սահմանված կարգով պաշտպանության միջոցներ կկիրառվեն բոլոր այն անձանց նկատմամբ, ովքեր վերը նշված դեպքերի կապակցությամբ կարող են հայտնել հանցագործությունները բացահայտելու եւ դրանք կատարողներին հայտնաբերելու վերաբերյալ նշանակություն ունեցող տվյալներ: Մասնավորապես, միջոցներ կձեռնարկվեն քրեական դատավարությանը մասնակցող անձանց ինքնությունը հաստատող տվյալների պաշտպանության, նրանց վերաբերյալ տեղեկությունների սահմանափակման, ինչպես նաեւ իրավապահ մարմինների հետ համագործակցության միջոցով վերջիններիս անվտանգության ապահովման ուղղությամբ»,- ասված է հայտարարությունում:
Ավելի վաղ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իրավապահների հանձնարարել էր բացահայտել «Մարտի 1»-ի գործը: Այս հանձնարարականից հետո հայտարարությամբ հանդես եկավ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը՝ նշելով Մարտի 1-ի գործով տրվել են օպերատիվ-հետախուզական աշխատանքների հանձնարարականներ: