Այսօր կառավարության հերթական նիստին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Սննդի անվտանգության պետական ծառայության ղեկավար Իշխան Կարապետյանին հրապարակավ դիտողություն արեց: Պատճառն այն էր, որ ծառայության ղեկավարը նամակներ է ստացել Ռուսաստանի Դաշնության «Ռուսսելխոզնադզոր» կազմակերպությունից եւ որեւէ մեկին չի զեկուցել:
«Կներեք, ես ուզում եմ հասկանալ, ու՞մ եք զեկուցել, որ այսպիսի իրավիճակ կա: Վարչապետի պաշտոնը ստանձնելուց հետո ես առաջին գործողություններից մեկը եղել է այն, որ ես զանգել եմ ձեզ եւ հարցրել եմ, թե արդյո՞ք խնդիրներ ունենք գյուղմթերքի արտահանման ոլորտում, եւ դուք ասել եք, որ, ըստ էության, խնդիրներ չկա»,- հարցրեց վարչապետը:
Իշխան Կարապետյանն ասաց, որ նման քննարկում եղել է նաեւ գյուղատնտեսության նախարարի հետ, փորձել է կապվել Արարատ Միրզոյանի հետ, չի ստացել եւ սահմանված կարգով գործողություններ կատարվել են: Նա ասաց, որ նախ իրականացվում ուժեղացված բացթողման ռեժիմ, որի վերաբերյալ ընկերություն տարածել է հայտարարությունը, եւ դեպքը վերաբերել է մեկ ընկերությանը: Նա նշեց, որ բարձրացվող հիմնական խնդիրները մակնշմանն են վերաբերում, արտահանվող կոնկրետ վայրին:
Նիկոլ Փաշինյանը միջամտեց եւ նշեց, որ նամակներում այլ բան է գրված՝ սանիտարական կանոնների պահպանման խնդիր, իսկ Իշխան Կարապետյանը մանրամասնեց, որ խնդիրը բեռի հետ է կապված եղել, բեռը հետ է ուղարկվել, այնուհետեւ կրկին արտահանվել է: Նա նշեց, որ համապատասխան աշխատանք են տարել, որի արդյունքում Վերին Լարսի անցման կետում որեւէ ահազանգ չենք ստացել, այսինքն՝ խնդիրը գնում է կարգավորում:
Նա նշեց, որ ընկերությունը նման հայտարարություններ տարբեր երկրներ է ուղարկում:
«Ես ուզում եմ տեղեկացնել, որ ծառայության կողմից իրականացվող սահմանայի հսկողության արդյունքում մեր կողմից արձանագրվել է ներկրման խախտման 140 դեպք»,- ասաց նա:
Վարչապետը խնդիրը հստակ ձեւակերպեց. «Ընկերությունը, որի կողմից արտահանվող լոլիկի հետ կապված խնդիր է առաջացել, զգուշացրեք այդ ընկերությանը եւ դուք էլ ապահովեք, որ նման իրավիճակներ չծագեն: Ակնկալում եմ, որ այս հարցը մենք քննարկում ենք վերջին անգամ»,- ասաց նա, եւ կոչ արեց ապահովել գործընթացը:
Իշխան Կարապետյանը ասաց, որ սա գործընթաց է եւ կարող են լինել շեղումներ: Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ բոլոր գերատեսչությունները բոլոր ջանքերը գործադրեն, որ գյուղմթերքի արտահանումը տեղի ունենան պատշաճ կերպով, խոչընդոտներ չլինեն: Իշխան Կարապետյանը խնդրեց, որ համապատասխան գերատեսչությունները տանեն համապատասխան աշխատանք՝ ընկերությունների հետ՝ մակնշման առումով, փաթեթավորման առումով, քան որ շատ հաճախ դեպքեր են, երբ հայկական խնձորը դրված է բանանի արկղի մեջ, ինչը սահմանային հսկողության տեսանկյունից խնդիր է առաջացնում:
Նիկոլ Փաշինյանը համաձայնեց, որ հայկական գյուղերում երբեմն բանանի արկղը չափման միավոր է հանդիսանում:
Իշխան Կարապետյանը նշեց, որ յուրաքանչյուր արտահանող պետք է իմանա այն վայրը, որտեղ է ինքը տանելու է ապրանքը, ինչպես նաեւ փաթեթավորմանը եւ մակնշման համապատասխանելիություն լինի:
«Մեր արտահանողները շատ հաճախ չեն կարողանում այդ պահանջները ապահովել»,- ասաց նա:
Վարչապետն ասաց, որ Կառավարությունը պետք է գյուղացիներին օգնի, որ ապահովեն արտահանման համար անհրաժեշտ պայմաններ եւ հանձնարարեց կատարել Իշխան Կարապետյանի խնդրանքը: