Մարդկության պատմության մեջ եղած, թերեւս բոլոր հեղափոխություններին, որպես կանոն, հաջորդում է հակահեղափոխությունը, կամ գոնե հակահեղափոխության փորձը: Հայաստանում տեղի ունեցող թավշյա հեղափոխությունը նույնպես երեկ հանդիպեց հակահեղափոխության փորձի: Սերժ Սարգսյանի՝ վարչապետի պաշտոնում եղած մի քանի օրերին առաջին փոխվարչապետի պաշտոնը զբաղեցրած Կարեն Կարապետյանը երեկ ողջ օրվա ընթացքում ինտենսիվ հանդիպումներ էր ունենում դեսպանների, գործարարների եւ այլոց հետ: Օրվա երկրորդ կեսին մթնոլորտում արդեն թեւածում էր հակահեղափոխության փորձի ուրվականը, սակայն կոնկրետ որեւէ ապացույց Կարեն Կարապետյանի կողմից նախապատրաստվող մի ինչ-որ գործողության՝ դեռ չկար:
Սակայն արդեն երեկոյան Նիկոլ Փաշինյանի թիմի ներկայացուցիչ Տիգրան Ավինյանը լրատվամիջոցներին հայտնեց, որ Փաշինյան-Կարապետյան բանակցությունները, որ նախատեսված էին ապրիլի 25-ին, չեղարկվել են: Պատճառի մասին մամուլի հաղորդագրությամբ հանդես եկավ Կարեն Կարապետյանը: «Ինչպես գիտեք՝ վաղը պետք է տեղի ունենար իմ եւ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը ստեղծված իրավիճակը քննարկելու եւ լուծումներ փնտրելու համար: Տեղեկացնում եմ, որ նախապես հայտարարված հանդիպումը տեղի չի ունենալու, քանի որ Նիկոլ Փաշինյանը միակողմանի առաջադրել է նոր պահանջներ, մասնավորապես` հանդիպման ձեւաչափի, օրակարգի եւ լուսաբանման առումով: Վերջինիս կողմից առաջարկվել է մեր կողմից մասնակցող անձանց ցանկը, ինչպես նաեւ հայտարարվել, որ բանակցելու է բացառապես իր օրակարգի շուրջ: Սա նշանակում է ոչ թե բանակցություն կամ երկխոսություն, այլ բացառապես սեփական տեսակետը, օրակարգը հնչեցնել` ընդհուպ մինչեւ մեր փոխարեն մեր բանակցողներին որոշելով...»,- ասված է այդ հայտարարության մեջ:
Ավելի ուշ տեսաձայնագրությամբ հանդես եկավ Նիկոլ Փաշինյանը եւ տեղեկացրեց, որ առաջարկել է հանդիպել 3+3 ձեւաչափով: ՀՀԿ-ի կողմից, ըստ Փաշինյանի, բանակցություններին պետք է մասնակցեն վարչապետի պաշտոնակատար Կարեն Կարապետյանը, ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը եւ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը: Իսկ օրակարգն էլ պետք է լինի բացառապես իշխանության խաղաղ փոխանցման թեման: Սակայն կեսգիշերի դրությամբ Փաշինյանը դեռ չէր ստացել ՀՀԿ ներկայացուցիչների համաձայնությունը:
Բանակցություններից հրաժարվելու փաստը հեղափոխությունը կասեցնելու փորձ է՝ դասական հակահեղափոխության փորձ: Թե ինչն է Կարեն Կարապետյանի մոտ տարակուսանքների տեղիք տվել, անհասկանալի է: Իշխանության փոխանցումը թավշյա հեղափոխություն իրականացրած ուժին ուրիշ ի՞նչ ձեւաչափով կարող է լինել, եթե ոչ Փաշինյանի առաջարկած անձանցով:
Իր հայտարարության մեջ Կարեն Կարապետյանը նաեւ նշել է. «Մտահոգ լինելով ստեղծված իրավիճակով` որպես գործադիր իշխանության ղեկավար, ունենալով պարտավորություն ապահովել մեր երկրի բնականոն ռիթմը, դիմում եմ Հայաստանի Հանրապետության նախագահին իր նախընտրած ձեւաչափով կազմակերպելու հանդիպում խորհրդարանական եւ արտախորհրդարանական քաղաքական ուժերի լայն սպեկտրի մասնակցությամբ` քննարկելու ստեղծված ներքաղաքական իրավիճակը եւ հնարավոր հանգուցալուծման ուղիները` ընդհուպ մինչեւ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացում»:
Այսինքն՝ ՀՀԿ-ի համար դեռ քննարկման առարկա է՝ անցկացնել արտահերթ ընտրություններ, թե՝ ոչ: Բացի դրանից «խորհրդարանական եւ արտախորհրդարանական քաղաքական ուժերի լայն սպեկտրի մասնակցությամբ» քննարկումներ նախաձեռնելով՝ ՀՀԿ-ն փորձում է գործընթացը վերածել անսահման ձգվող մի ինչ որ «բալագանի»: Այսինքն՝ խոսքը ժամանակ շահելու ցանկության մասին է, որ ՀՀԿ-ն կարողանա վերադասավորել իր հիմնական՝ կրիմինալ եւ ուժային ռեսուրսները եւ փորձի հակահարված տալ: Բայց այս փորձը ի սկզբանե տապալված է: Սա սխալ հաշվարկների, իրականությունը ոչ ադեկվատ ընկալելու եւ ՀՀԿ-ի կամ դրա մի հատվածի՝ սեփական ուժերը ակնհայտորեն գերագնահատելու հետեւանք է: Հակահեղափոխության փորձը իրականացվում է մի ուժի դեմ, որն իր վարկանիշի գագաթնակետում է, որը ամեն վայրկյան ապացուցում է իր կամքն ու հնարավորությունները: