Ուշադիր կլինեք՝ վարչապետը ԱԻ նախարար Դավիթ Տոնոյանին. կառավարության վերջին բաց նիստը
Ապրիլի 5-ին տեղի ունեցավ կառավարության վերջին դռնբաց նիստը: Նիստը մեկնարկեց վարչապետի հանձնարարականներով:
Վարչապետը հանձնարարականներ տվեց տեխնիկական անվտանգության պահանջների պահպանման վերաբերյալ, կապված երեք օր առաջ Հյուսիսային պողոտայի հանրային սննդի կետում տեղի ունեցած պայթյունի հետ:
Վարչապետը նշեց, որ այդ դեպքը հրդեհային եւ տեխնիկական անվտանգության նորմատիվ պահանջների նկատմամբ պետական հսկողության խստացման հիմք է հանդիսանում: Նա հանձնարարեց ԱԻՆ-ին երկամսյա ժամկետում ձեռնարկել միջոցներ արտադրական վտանգավոր օբյեկտների, ինչպես նաեւ հանրային սննդի օբյեկտների, սպասարկման եւ ծառայությունների մատուցման ոլորտում գործող այլ կազմակերպությունների կողմից հրդեհային եւ տեխնիկական անվտանգության նորմատիվ պահանջների պահպանման, եւ թերությունների հայտնաբերման ուղղությամբ։
Խախտումների արձանագրման դեպքերում վարչապետը հանձնարարեց սահմանել սեղմ ժամկետներ խնդիրները վերացնելու համար, իսկ չկատարման պարագայում՝ «կիրառել օրենքով սահմանված պատասխանատվության խիստ միջոցներ»։ Նա նաեւ հանձնարարեց առողջապահական տեսչական մարմնին եւս ներգրավել համապատասխան կազմակերպություններում աշխատանքի անվտանգության ապահովման գործում:
Գործարար միջավայրի ներկայացուցիչներին, սպասարկման եւ ծառայությունների մատուցման ոլորտում գործող կազմակերպությունների ղեկավարներին Կարապետյանը առաջարկեց սեփական նախաձեռնությամբ, համագործակցելով ԱԻՆ ներկայացուցիչների հետ՝ միջոցներ ձեռնարկել հնարավոր խնդիրների վերհանման եւ վերացման ուղղությամբ՝ բարձրացնելով համապատասխան օբյեկտներում տեխնիկական անվտանգության պայմանները։
Բացի այդ, Արտակարգ իրավիճակների ու Տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարներին հանձնարարվեց երկամսյա ժամկետում մշակել եւ Կառավարության աշխատակազմ ներկայացնել տեխնիկական անվտանգության ոլորտում հսկողական մեխանիզմների կատարելագործման, ոչ ամբողջական օրենսդրական կարգավորումների հստակեցման, ԵՏՄ շրջանակներում ընդունված տեխնիկական կանոնակարգերի ներդրման եւ գործնականում առկա այլ խնդիրների վերացմանն ուղղված առաջարկություններ։
Վերջում նա հորդորեց Արտակարգ իրավիճակների նախարարին ուշադիր լինել՝ ադմինիստրատիվ խնդիրներից խուսափելու համար:
«Պարոն Տոնոյա՛ն, ուշադիր կլինեք, որպեսզի այս հանձնարարականի հետեւանքով չունենանք ադմինիստրատիվ պրոբլեմներ եւ լիազորությունների ոչ ճիշտ ընկալում եւ կիրառում»,- ասաց վարչապետը: